Tarih : 24.09.2021 - 13:58 Yorum : 0

Bitcoin neden düştü? Bitcoin kaç dolar? Çin Merkez Bankası Bitcoin fiyatını düşürdü

Bitcoin’de yaşanan sert düşüşün ardından akıllara ''Bitcoin neden düştü? Bitcoin kaç dolar oldu?'' sorularını getirdi. Çin Merkez Bankası Bitcoin açıklamasının ardından Bitcoin düşüşe geçti.

Bitcoin neden düştü? Bitcoin kaç dolar? Çin Merkez Bankası Bitcoin fiyatını düşürdü

Son aylarda kripto para dünyasından arka arkaya sert düşüşler yaşandı. Çin Merkez Bankası Bitcoin açıklamasının ardından kripto dünyasında negatif seyir başladı. Çin’in açıklamasının ardından Bitcoin 45 bin dolardan 43 bin dolara geriledi.

BİTCOİN KAÇ DOLAR?

Çin Merkez Bankası (PBOC), tüm kripto para bağlantılı işlemlerin yasa dışı olduğunu duyurdu. Açıklamanın ardından 45 bin dolar civarında işlem gören Bitcoin son günlerdeki yükselişinin aksine sert bir düşüşe geçti. Çin, 2017 yılında ülkedeki kripto para borsalarını işleme kapatarak Bitcoin ile ilgili tüm işletmelerin çalışmasını yasakladı. Bitcoin dünyasına karşı sert bir tavır sergileyen Çin 2002 yılından bu yana kripto para politikalarını sertleştirdi.

Çin mayıs ayından bu yana ülkede bulunan tüm Bitcoin madenciliği işlemlerini kaldırmaya yönelik çalışma başlattı. Çin’in Bitcoin tavrı kripto para dünyasına karşı vurulan sert darbelerden biri oldu.

Bitcoin fiyatına da olumsuz yansıyan bu gelişmelere bir yenisi eklendi. Çin Merkez Bankası (PBOC) kripto para ile yapılan tüm işlemlerin yasa dışı olduğunu ifade etti. Yapılan açıklama Bitcoin’i 45 bin dolardan 42 bin dolara geriletti.

Çin Merkez Bankası Türkiye saatlerine göre 12.00’de yaptığı açıklamasında “Kripto para bağlantılı yapılan işlemlerin tümü illegaldir. Kripto para işlem kaynaklı oluşan risklerin önlenmesi için kontroller artırılacak. Denizaşırı borsaların, Çin anakarasındaki vatandaşlara hizmet vermesinin önüne geçilmelidir. İnternet üzerindeki kripto para ilişkili içeriklerin denetlenmesi de geliştirilecektir” ifadelerine yer verdi.

BİTCOİN NEDEN DÜŞTÜ?

Bitcoin pazartesi günü neredeyse yüzde 10 düşerek 40 bin dolara düştü. Bu değer 7 Ağustos'tan bu yana Bitcoin'in en büyük gerilemesi oldu. Bitcoin geçtiğimiz Salı 43 bin dolara yükseldi. Çin Merkez Bankası açıklamasıyla 6 Eylül'de 52 bin dolara ulaşan Bitcoin bugün 42 bin dolar seviyesine geriledi. Bu durumdan yalnızca Bitcoin değil diğer kripto para birimi etkilendi. Bitcoin'den sonra piyasanın ikinci en büyük para birimi olan Etherium'un değeri de yüzde 10 değer kaybına uğradı. Bitcoin'de gerçekleşen bu düşüş Çinli inşaat grubu Evergrande'in 300 milyar dolarlık borcunu ödeyememesi durumunda iflas etme riskiyle karşı karşı olmasıyla payı yüzde 20 düşüş gösterdi. Şirketin iflas riski kripto para da dahil olmak üzere piyasaları alt üst etmeye devam ediyor.

Bitcoin düşüsü ile ilgili tek sebebin Çin Merkez Bankası olmadığı aktarıldı. Geçtiğimiz hafta Amerikan Wall Street Journal gazetesi Biden yönetiminin hackerların dijital para birimlerini kullanarak fidye saldırısı düzenlemelerini zorlaştırmak amacıyla yaptırımlar yapılacağını duyurmuştu. Bunun yanında ABD Hazine Bakanlığı siber saldırılar için fidye aklamada rol oynadığı iddia edilen kripto para borsası SUEX'e yaptırım kararı verdiğini açıklamıştı.

Etiketler : Çin Bitcoin
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber