24˚
İstanbul
24˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
24˚/16˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-06-28 14:40:45

Bodrum'a 83 milyon dolarlık eğlence tesisi

Rus yatırımcılardan Bodrum'a 83 milyon dolarlık spor ve eğlence kompleksi yatırımı yapılacağı bildirildi.

Bodrum'a 83 milyon dolarlık eğlence tesisi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2020 yılında en çok ziyaretçi gönderen ülke sıralamasında Rusya yüzde 16.72 pay ve 2 milyon 128 bin 758 kişi ile ilk sırada yer aldı. Türkiye’nin turizmde yeni bir rekor yılı 2019’da ise Türkiye’ye en çok gelen yabancılar sıralamasında Rusya 7 milyon 17 bin 657 ziyaretçi sayısı ile birinci sırada bulunuyordu. Türkiye’nin turizm cenneti Bodrum ise 2019 yılında 127 bin, 2020 yılında ise 67 bin 203 Rus turisti ağırladı.

Öte yandan Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları 22 Haziran itibarıyla tekrar başlatması kararı, turizm sektörü tarafından sevinçle karşılandı. Rus tur operatörleri, bu yaz Rusya’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının 3 milyonu bulabileceğini belirtti. 

Türkiye Ruslar için sadece bir turizm merkezi değil aynı zamanda yaşamak ve yatırım yapmak için tercih ettiği bir nokta. Bu kapsamda Rus yatırımcılardan Bodrum'a 83 milyon dolarlık spor ve eğlence kompleksi yatırımı yapılacağı açıklandı.

SPOR TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK

Rusya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev dev bir kompleksin, Rusya-Türkiye İş Konseyi'nin aktif desteği, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) iş birliğiyle kurulan Sportİnvest Bodrum AŞ tarafından inşa edileceğini söyledi.

Toplamda 75 bin metrekarelik alana kurulacak ve 83 milyon dolara mal olacak spor ve eğlence kompleksinin inşaatının 5 ay içerisinde başlayacağını dile getiren Palankoyev, komplekste hokey pistleri, halka açık paten alanları, gösteri merkezi, kongre, konferans ve sergi salonları, spor mağazaları, yemek alanları gibi bölümlerin bulunacağını bildirdi.

Palankoyev, komplekste 300 kişinin istihdam edileceğini belirtti. 15 ayda tamamlayıp hizmete almayı planladıkları Bodrum Arena'nın Türkiye'nin ve Bodrum'un spor turizmine katkı sağlayacağını aktaran Palankoyev, "Türkiye'de özellikle kış sporları ile ilgili bu gibi salonlara ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Rus turistlerin de son zamanda radarına giren Bodrum'da böyle bir yatırımın yapılması hem ülkeler hem de ülke vatandaşları için çok önemli. Proje kapsamında ayrıca buz hokeyi, buz pateni ve diğer buz sporlarıyla ilgilenen gençlerin eğitim alabileceği bir okul açmak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Palankoyev, proje kapsamında 600 yataklı bir otel kompleksi, spor salonu, spor tıbbı merkezi ve olimpik yüzme havuzu da inşa edileceğini bildirdi.

YÜKSEK TEKNOLOJİ BARINDIRACAK

Bodrum Arena'nın benzersiz ve yüksek teknolojiye sahip bir tesis olacağını belirten Palankoyev, şöyle devam etti:

"Projenin uygulanmasında 'yeşil bina' standartları çevreye özen göstererek uygulanacak. Dünyada benzeri olmayan inşaatta son teknolojiler kullanılacak. Mesela 130 metre genişliğe sahip tek açıklıklı ahşap kirişler yapının temelini oluşturacak. Bu teknolojinin kullanılması, inşaat süresini önemli ölçüde azaltmaya ve işletme maliyetlerini düşürmeye yarayacak. Bu teknoloji, çevreye duyarlılık, modern tasarım ve maksimum sayıda ışık ve ses ekipmanını barındırma yeteneği açısından mevcut metal çerçeve yapılarından farklıdır."​​​​​​​

Etiketler