Tgrt Haber

Borçlu ve borcuna sadık iller açıklandı... İlk sırada Çankırı yer aldı

21 Kasım 2023 16:10 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 16:37
Editör: Gülden Kılıç / Kaynak: TGRT Haber

 Ev, otomobil ya da diğer ihtiyaçlar için kredi kullanmak artık yaşantımızdaki ekonomi pratikleri arasında yer alıyor. Yapılan bir araştırma, borcuna en sadık ilin Çankırı, kredide takibe düşme oranının yüksek olduğu ilin ise Konya olduğunu ortaya koydu.

Borcunu ödemeyen il ise Konya oldu.
Borç, Deprem
Borcunu ödemeyen il ise Konya oldu.

Takibe düşen alacak oranı en düşük ve en yüksek olan iller açıklandı. Böylelikle borcuna en sadık olan ve olmayan iller belli oldu. Türkiye genelinde kredilerin takibe düşme oranının en düşük olduğu ilin Çankırı olduğu görüldü. Çankırı, yüzde 0,59 takibe düşme oranıyla borcuna en sadık illerin ilk sırasında yer aldı. Borcuna sadık iller listesinde Çankırı’yı; Denizli, Nevşehir, Siirt ve Kastamonu gibi iller takip etti.

BORCUNA EN SADIK İLLER

1-Çankırı

2-Denizli

3-Nevşehir

4-Siirt

5-Kastamonu

Takipteki alacak oranının en yüksek olduğu ilk sıradaki kentimiz ise yüzde 3,9 ile Konya oldu. Konya’yı sırasıyla Diyarbakır, Mardin, Hakkari ve Adana takip etti.

Borcuna en sadık il Çankırı oldu

TAKİPTEKİ ALACAKLARI YÜKSEK İLLER

1-Konya

2-Diyarbakır

3-Mardin

4-Hakkari

5-Adana

Özellikle 6 Şubat depreminden en çok etkilenen illerin takipteki alacak oranının yüksek olması dikkat çekti. Bu illerden Hatay’da inşaat sektöründe takipteki alacak oranı yüzde 31,86 ile çok yüksek seviyede. Kilis’te finansal sektörde takipteki alacak oranı yüzde 75,38’le çok yüksek. Osmaniye’de ise enerji sektöründe yüzde takipteki alacak oranı 25,59 seviyesinde.

DEPREMDEN ETKİLENEN İLLER BORCUNU ÖDEYEMİYOR

İl Borçlu Olduğu Sektör

Hatay İnşaat Sektörü

Kilis Finansal Sektör

Osmaniye Enerji Sektörü

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.