2021-12-21 15:40:00

Borsada devre kesici nedir, ne işe yarar? Borsada devre kesici kaç dakika sürüyor?

“Borsada devre kesici nedir?” sorusu, geçtiğimiz hafta Cuma günü gerçekleşen devre kesici uygulamasının ardından sıklıkla sorulan sorular arasında yerini aldı. BIST 100 endeksinde yaşanmış olan sert kayıplar nedeniyle iki kez devre kesici uygulandı. Bugün yapılan açıklamaya göre yeniden uygulanan devre kesici, internet üzerinden yoğun bir araştırmanın başlamasına sebep oldu. Vatandaşlar, “Borsada devre kesici ne işe yarar?”, “Borsada devre kesici kaç dakika sürüyor?” sorularına cevap arıyor.

Borsada devre kesici nedir, ne işe yarar? Borsada devre kesici kaç dakika sürüyor?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Haftanın son işlem gününde borsada medyana gelen sert kayıplar, iki kez devre kesici uygulanmasına neden oldu. Yapılan ikinci devre kesicinin ardından işlemler yeniden başladı ve düşüş yüzde 9’a ulaştı. Gerçekleşen bu işlemlerin ardından borsadaki son durumu ve devre kesicinin ne demek olduğunu merak eden vatandaşlar, internet üzerinden yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Peki borsada devre kesici nedir, ne işe yarar? Borsada devre kesici kaç dakika sürüyor? İşte detaylar…

BORSADA DEVRE KESİCİ NE DEMEK?

Borsada yapılan yatırımlar ile ilgili çok önemli bir yere sahip olan devre kesici, piyasaların borsa üzerinden rahatlaması adına gerçekleştirilen bir uygulamadır. Borsa İstanbul tarafından gerçekleştirilmiş olan borsada devre kesici uygulaması, işlem yapmakta olan yatırımcıların belirlenmiş sınırları aşan fiyat dalgalanmalarından negatif etkilenmemesi adına uygulanmaktadır. Borsada devre kesici uygulaması, yatırımcıların ani fiyat dalgalanmalarının negatif etkilerinden korunması için uygulanmaktadır.

Borsada devre kesici uygulaması, herhangi manuel bir müdahale gerektirmemekte ve otomatik olarak devreye girmektedir. Fiyat değişiminin eşik değeri aşması gibi bir durum söz konusu olduğunda işlemlerin geçici olarak durdurulmasını sağlayan borsada devre kesici uygulaması, yıldız pazarda yüzde 10, ana pazarda ise yüzde 7,5 oranında tetiklenmektedir. Alt pazarda ise bu oran yüzde 5’tir.

BORSADA DEVRE KESİCİ KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR?

Borsada devre kesici uygulamasının ne kadar süreceği, değişkenlik göstermekte olan bir durumdur. Borsa üzerinden akan trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak ele alınan bu uygulama, özellikle çok karmaşık ve yoğun bir borsa yatırım döneminde ise işlemleri durdurur. Bu da neler olup bittiğine dair durum analizi yapılabilmesini sağlar.

Borsada devre kesici uygulamasında emir toplama süresi yıldız pazarda 5, ana pazar ve alt pazarda ise 15 dakikadır. Devre kesici sonrası gerçekleştirilen eşleştirme süresi ise yıldız Pazar ve ana pazarda 2, alt pazarda da yine 15 dakikadır.

BORSADA DEVRE KESİCİ İYİ MİDİR?

Borsada devre kesici, yatırımcıların sermayelerini güven altına alabilmek için uygulanan bir uygulamadır. Bu şekilde piyasa çok daha canlı bir şekilde tutulmuş olur ve yatırımcılar, güvenli bir şekilde alım-satım imkanı yakalamış olur. Borsa söz konusu olduğunda yatırım açısından borsada devre kesici uygulaması oldukça iyi bir uygulamadır. Bu da fiyat açısından belli sınırların aşılması durumunda yatırımcılar açısından bir güven protokolü oluşturmaktadır. Bu güven durumu, bir sigorta sistemi olarak da değerlendirilebilmektedir.

Etiketler