2022-05-16 22:52:00 | Son Güncelleme : 2022-05-17 00:21:03

Brent petrol ve dolar kuru akaryakıtı vurdu: Benzin ve LPG'ye zam geldi

Brent petrol ve dolar kurundaki yükselişle birlikte akaryakıt fiyatlarına yeniden zam geldi. Sektör kaynaklarına dayandırılan bilgiliye göre; gece yarısından itibaren benzine 1 lira 68 kuruş, LPG'ye 40 kuruş zamlandı.

EPGİS, akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
EPGİS, akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Akaryakıt fiyatları enerji krizi ve Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle dünya çapında yükselişe geçti. Krizlerin derinden sarstığı ekonomilerin enflasyonla mücadelesinde enerji giderleri bütçede büyük ağırlığa neden oldu. Müzakerelerin çıkmaza girmesi ve Rusya'nın kıtaya ihraç ettiği doğal gazda kesintiye gitmesi brent petrol ve döviz kurundaki yukarı yönlü hareketliliği artırdı. Brent petrol ve dolar kurundaki yükseliş sonrası akaryakıt fiyatlarında zam bekleniyor. Benzinin litre fiyatına 1,68, LPG'ye ise 40 kuruş zam geldi. Motorine ise zam yapılmadı.

AKARYAKIT FİYATLARINDA SON DURUM

Bu gece yarısında itibaren gerçekleşecek zamlarla birlikte, benzinin litre fiyatı İstanbul'da 22,8 TL’ye, Ankara’da 22,93 TL’ye ve İzmir’de ise 22,94 TL’ye yükselecek. LPG fiyatları ise İstanbul’da 11,25 TL’ye, Ankara’da 11,47 TL’ye ve İzmir’de 11,19 TL’ye çıktı.

HESAPLAMA NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS İNDİRİM VE ZAMMI DUYURMUYOR

EPDK'nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından sendika, dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı. Benzin, motorin ve LPG zamları akaryakıt satışı yapan firmaların sitelerindeki değişimlerden takip edilebiliniyor.