Tarih : 16.12.2021 - 16:05 Yorum : 0

Brüt asgari ücret ne demek? 2022 net asgari ücret nasıl hesaplanır? Brüt ve net maaş farkı

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu son kez toplandı. 2022 asgari ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Külliye'de açıklanacak. Görüşmeler devam ederken vatandaşlar ''Brüt asgari ücret nedir? 2022 net asgari kaç TL?'' sorularının cevabını merak ediyor.

Brüt asgari ücret ne demek? 2022 net asgari ücret nasıl hesaplanır? Brüt ve net maaş farkı

Türkiye’de 7 milyonu aşkın vatandaş 2022 asgari ücret zammı için bekliyor. Asgari ücret; işsizlik maaşı, AGİ desteği, kısa çalışma ödeneği gibi ödemelerin ve borçların miktarını belirliyor. Asgari ücret zammı ile birlikte net ve brüt maaş kavramları da araştırılmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 asgari ücreti açıklıyor.

BRÜT ASGARİ ÜCRET NE DEMEK?

Asgari ücret brüt ve net olmak üzere ikiye ayrılıyor. Brüt asgari ücret vergiler, kesintiler öncesindeki toplam rakamı ifade ediyor. Maaş bordronda yazan tüm ödemelerin yani SGK priminin, damga vergisinin, gelir vergisinin de içinde olduğu ücretlerin toplamıdır.

Türkiye asgari geçim indirimi düşüldükten sonra geriye kalan gelir vergisi ve damga vergisi dikkate alındığında ücret üzerindeki yüzde 7 gelir vergisi ve yüzde 15 sigorta primi payı ile toplamda asgari ücretten yüzde 22 vergi kesiliyor. Böylece Türkiye sigorta primi ve vergilerin brüt asgari ücretteki payı açısından ilk 5’te bulunuyor.

2022 asgari ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Erdoğan gelir ve damga vergilerinin kaldırıldığını duyurdu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan asgari ücret metninde 2022 yılı asgari ücreti Brüt, 5004 TL, Net 4253,4 TL olarak belirlendi.

2022 NET ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

7 milyonu aşkın vatandaşlar brüt asgari ücret ve net asgari ücret farkını merak ediyor. Net asgari ücret kesintiler sonrasında kalan tutar anlamına geliyor. Net asgari ücret; SGK primi, damga vergisi, gelir vergisi gibi kesintiler yapıldıktan sonra çalışanın eline geçen esas paraya verilen addır.

2021 asgari ücret tutarı geçen yıla göre yüzde 21,56 oranında artışla net 2 bin 825 lira 90 kuruş olmu ve kesintiler yapılmadan önceki brüt asgari ücret tutarı 3 bin 577 lira 50 kuruş olarak belirlenmişti. 2022 asgari ücret için heyecanlı bekleyiş sona erdi.

Net asgari ücrette bir önceki yıla göre % 50,5’in üzerinde artış yapıldı. Böylece 2022 net asgari ücret 4253 TL oldu.

Hesaplamalar kural olarak brüt ücret üzerinden yapılır. Önce işçinin brüt çıplak yevmiyesi belirlenir. Toplu iş sözleşmesi ya da bireysel hizmet akdi ile daha fazla bir yevmiye öngörülmemiş ise yasa gereği aylık ücreti bulmak için günlük ücret 30 ile çarpılır. Ücretin haftalık olarak ödendiği hallerde aylık ücretin bulunması için önce günlük ücret bulunmalıdır. Haftalık ücret önce 7'ye bölünerek günlük ücret daha sonra 30 ile çarpılmak suretiyle aylık ücret bulunur. Haftalık ücretin 4 hafta ile çarpılması hatalı hesaplamadır.

2022 ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELLİ OLDU!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek 2022 asgari ücret görüşmeleri Aralık ayında sona erdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2022 asgari ücret zammı için karar vermeden önce 4 kez toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe'de 2022 asgari ücretini açıkladı. Erdoğan ''Bugün 4. toplantıda nihai karar aşamasına gelinmiştir. Taraflar özveri ile bu süreci işlettiler. Komisyon asgari ücretin 4 bin lira olması yönünde görüş bildirmiştir. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı olarak ben de çok mutluyum'' dedi. Buna göre 2022 yılında uygulanacak asgari ücret net 4250 TL olduğunu açıkladı.

Erdoğan 2022 asgari ücret açıklaması sırasında ''Kimse ne işveren ne de işçi üzerinden herhangi bir spekülasyona girmemelidir. Bunların da istismarını yapmamalıdır. Yok geçmişte dolar şuydu, hesabı dolar üzerinden yaklaşmak doğru değildir. Sizin geçmişinizde TL'nin olduğu bir ülkede bu insanları dolarla mı, euro ile mi çalıştırıyordunuz bu insanları. Türk Liramızı kimseye yedirmeyeceğiz. Bazı sıkıntılarımız var bunları aşacağız.Kimse ne işveren ne de işçi üzerinden herhangi bir spekülasyona girmemelidir. Bunların da istismarını yapmamalıdır. Yok geçmişte dolar şuydu, hesabı dolar üzerinden yaklaşmak doğru değildir. Sizin geçmişinizde TL'nin olduğu bir ülkede bu insanları dolarla mı, euro ile mi çalıştırıyordunuz bu insanları. Türk Liramızı kimseye yedirmeyeceğiz. Bazı sıkıntılarımız var bunları aşacağız'' sözlerine yer verdi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber