2022-06-30 16:43:37 | Son Güncelleme : 2022-06-30 16:48:58

Buğday ve arpa alım fiyatları ne kadar oldu? 2022 TMO alım fiyatları ne kadar?

Tarım ve Orman Bakanı Vedat Kirişçi, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alım fiyatlarının güncellendiğini açıkladı. Çiftçiden alınan buğday ve arpa alım fiyatlarında yapılan bu güncelleme sonrasında güncel fiyatlar merak edildi. “Buğday fiyatları ne kadar oldu?”, “Buğday ve arpa alım fiyatları ne kadar?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Hububat hasadının bugün itibariyle yaklaşık olarak yüzde 20’ler seviyesinde olduğunu belirten açıklamada, hasadın yağış rejimindeki kaymalar nedeniyle çok sayıda bölgede normale göre 2-3 hafta ötelendiği ifade edildi.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Hububat hasadının bugün itibariyle yaklaşık olarak yüzde 20’ler seviyesinde olduğunu belirten açıklamada, hasadın yağış rejimindeki kaymalar nedeniyle çok sayıda bölgede normale göre 2-3 hafta ötelendiği ifade edildi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), buğday ve arpa alım fiyatlarını güncelledi. Tarım ve Orman Bakanı Vedat Kirişçi’nin sosyal medya üzerinden yapmış olduğu paylaşımla açıklanan hububat alım fiyatlarındaki değişim ile birlikte yeni alım fiyatlarının ne kadar olduğuna yönelik yoğun bir araştırma yapılmaya başladı. Peki TMO alım fiyatları ne kadar oldu? Buğday ve arpa alım fiyatlarında ne kadar artış yapıldı? Güncel buğday fiyatları ne kadar? Detaylar haberimizde…

TMO ALIM FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda TMO hububat alım fiyatlarında güncelleme yapıldığını açıkladı. Hububat hasadının bugün itibariyle yaklaşık olarak yüzde 20’ler seviyesinde olduğunu belirten açıklamada, hasadın yağış rejimindeki kaymalar nedeniyle çok sayıda bölgede normale göre 2-3 hafta ötelendiği ifade edildi.

Söz konusu açıklamada, “Bakanlığımız ve Toprak Mahsulleri Ofisimiz tarafından iç ve dış piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte olup, TMO alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 lira, arpada ise 200 lira artırılmasına ve hububat alım primlerinin temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi. Bunun yanı sıra Haziran ayında TMO’ya ürün teslim etmekte olan üreticilerin primlerinde temmuzda yapılacağı bildirildi. Aynı şekilde temmuz ve ağustos aylarında ürün teslim eden üreticilerin prim ödemelerinin de takip eden ay içerisinde yapılacağı bildirildi.

Bunların yanı sıra Bakanlık üreticileri, buğday ve arpa alımlarında dikkat edilmesi gereken konularda uyardı. Yapılan uyarıda, “Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından buğday için bin lira/ton, arpa için 500 lira/ton olarak ödenecek hububat alım priminden üreticilerimizin yararlanmaları için ürünlerini en geç 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO’ya satmış olmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

BUĞDAY FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Bugüne kadar Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) ürün teslim etmiş olan tüm üreticiler için artırılan yeni alım fiyatlarından faydalanacağı belirtilen açıklamada, geriye dönük olan fiyat farkı ödemelerinin de temmuz ayında üreticilerin banka hesaplarına aktarılacağı bildirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üreticilere emeklerinin karşılığının verilmesi için tüm gayreti gösterdiğinin altı çizilerek, üreticilere bereketli bir hasat sezonu temennisinde bulunulduğu ifade edildi.

TMO tarafından yapılan buğday ve arpa alım fiyatlarındaki güncellemenin ardından ikinci grup makarnalık buğdayın TMO alım fiyatı, ton başına 6 bin 900 TL oldu. sert ekmeklik ikinci grup buğdayın alım fiyatı ise ton başına 6 bin 450 TL oldu. Her ikisinin ‘hububat alım primi’nin ton başı ücreti ise bin TL olarak güncellendi. İkinci grup arpanın TMO alım fiyatı, ton başına 5 bin 700 TL olurken, ikinci grup arpanın hububat alım primi ise 500 TL olarak kaydedildi.