Tarih : 19.11.2021 - 17:22 Yorum : 0

Çiftçilere tarımsal destek ödemeleri ne zaman yapılacak? Hangi tarımsal ürüne ne kadar destek parası verilecek?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sosyal medya hesabından tarım destek ödemesi hakkında açıklama yaptı. Çiftçilerin merakla beklediği kira, analiz ve nakliye desteği tutarları belli oldu. Peki tarım destek ödemesi ne zaman yapılacak? Tarım ve Orman Bakanlığı hangi ürünlere ne kadar destek ödemesi yapacak?

Çiftçilere tarımsal destek ödemeleri ne zaman yapılacak? Hangi tarımsal ürüne ne kadar destek parası verilecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından lisanlı depolarda muhafaza edilen ürünlere ödenecek kira, nakliye ve analiz desteklerinin tutarları açıklandı. Tarım ve Orman Bakanı Twitter hesabından yaptığı duyuruda, ''Yeni yayımlanan tebliğ ile birlikte lisanslı depoculuk desteklemelerinin tamamı üreticilerin hesaplarına yatırılacak'' sözlerine yer verdi. İşte Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere ödenecek tarım destek ödemeleri hakkında bilmeniz gereken her şey.

TARIM ÜRÜNLERİ DESTEK ÖDEMESİ NEDİR?

Tarım ve Orman Bakanlığınca, lisanslı depolarda muhafaza edilen ürünlere ödenecek kira, nakliye ve analiz desteklerinin tutarları belirlendi. Bakanlık tarafından yayımlanan "Lisanslı Depolarda Muhafaza Edilen Tarımsal Ürünler İçin Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliği" Resmi Gazete’den geçerek yürürlüğe girdi. Çiftçiler tarım destek ödemesi ve hangi tarım ürünlerine ne kadar destek verileceği ile ilgili araştırmalarını yoğunlaştırdı. Bakanlık açıklamasına göre çiftçilere, lisanslı depolarda muhafaza edilen buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, çeltik, pirinç, mercimek, nohut, fasulye, ayçiçeği, soya fasulyesi, pamuk, fındık, kuru kayısı, Antep fıstığı, kuru üzüm, zeytin ve zeytinyağı ürünleri için destek ödemesi yapılacak.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) ve Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi (TÜKAS) kayıtlı üretici ve üretici örgütlerine kira, nakliye, analiz ücreti destekleme ödemesi verilecek.

HANGİ ÜRÜNE NE KADAR DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğe göre çiftçilere ürün çeşidine göre tarım destek ödemesi yapılacak. İşte çiftçilere ürün çeşidine göre verilecek destekler:

  • Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, çeltik ve pirinç için aylık ton başına 6 lira kira, 25'er lira nakliye ve analiz desteği;
  • Mercimek, nohut, fasulye ve soya fasulyesi için 8 lira kira 25'er lira nakliye ve analiz desteği;
  • Ayçiçeği için 10 lira kira, 25'er lira nakliye ve analiz desteği,
  • Pamuk için 25 lira kira, 25 lira nakliye, 12 lira analiz desteği,
  • Fındık için 15 lira kira, 100 lira nakliye 10 lira analiz desteği,
  • Antep fıstığı için 30 lira kira, 100 lira nakliye, 25 lira analiz desteği,
  • Kuru kayısı ve kuru üzüm için 30 lira kira, 100 lira nakliye, 50 lira analiz desteği,
  • Zeytin ve zeytinyağı için 15 lira kira, 25 lira nakliye, 15 lira analiz desteği.

Tarım ürünlerine destek ödemesi ayrıca, üreticilerden aldıkları ya da kendilerinin üretmiş oldukları ürünleri lisanslı depo işletmelerine getiren üretici örgütlerine de yapılacak.

TARIM DESTEK PARALARI NE ZAMAN VERİLECEK?

Tarım ve Orman Bakanlığı lisanslı depolarda muhafaza edilen ürünlere ödenecek kira, nakliye ve analiz desteklerinin ne zaman çiftçilere ödeneceğine dair açıklama yaptı.

Kira desteğinden yararlanan çiftçi ve üretici örgütlerine, başvuru yapmaları durumunda, ürün miktarı üzerinden her ürün çeşidi için belirtilen miktarlarda ve üst tonaj sınırı aşılmamak kaydıyla nakliye desteği sağlanacak. Depolanacak ürünlerin lisanslı depoya tesliminden önce yetkili sınıflandırıcılarca yapılacak analiz başına, belirlenen miktarlarda çiftçilere analiz ücreti desteği ödenecek. Kira, nakliye ve analiz ücreti desteği ödemeleri, bireysel olarak başvuran üreticiler için doğrudan üreticilere verilecek. Bakanlık lisanslı depo işletmesinde el değiştirerek ticarete konu olmuş ürünlere kira, nakliye ve analiz desteği ödemesi yapılmayacağının altını çizdi.

Üreticilere kira desteklemelerinde bir aylık süre 30 gün olarak dikkate alınacak ve gün esaslı olarak hesaplama yapılacak. Bu yılın üretim sezonuna ait kira, nakliye ve analiz desteği için müracaat 1 Ekim 2021 ve 30 Haziran 2022 arasında başvuru sahiplerince il ve ilçe müdürlüğüne yapılacak. Kira, nakliye ve analiz ücreti destekleme ödemeleri, bir üretim sezonunda, yılda en az iki defa olmak üzere Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce belirlenecek tarihlerde gerçekleştirilecek.

BEKİR PAKDEMİRLİ: DESTEK ÖDEMELERİ YATTI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli destek ödemelerinin hesaplara aktarılmaya başladığı duyurdu. Twitter hesabından yaptığı açıklamada 107 milyon 557 bin TL destek ödemesi hesaplara yatırıldığını ifade etti. Pakdemirli, Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi kapsamında 54 milyon 516 bin TL, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında 52 milyon 198 bin TL, Sertifikalı Tohum Üretim Desteği kapsamında 842 bin 579 TL'nin hesapara geçtiğini duyurdu.

Bakan Pakdemirli, ''Toplamda 107 milyon 557 bin TL'lik destek ödemesini hesaplara aktarmaya başladık. Hayırlı bereketli olsun'' dedi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber