Tarih : 16.09.2021 - 13:01 Yorum : 0

Çimentocular müteahhitlere seslendi: Daire fiyatları yüzde 50 düşsün, bedava verelim

Çimentocular ve müteahhitler arasındaki çekişme devam ederken TÜRKÇİMENTO Başkanı'ndan açıklama geldi. Fatih Yücelik, "Müteahhitler daire fiyatlarını yüzde 50 düşürürse çimentoyu bedava veririz” ifadelerini kullandı.

Çimentocular müteahhitlere seslendi: Daire fiyatları yüzde 50 düşsün, bedava verelim

Çimentocular ile müteahhitler arasındaki gerginlik bitmek bilmiyor. Çimento fiyatlarının aşırı pahalanmasını protesto etmek için 15 gün işi durduran ve fiyatların düşmemesi halinde inşaatlarda çalışan 600 bin işçinin işine son vereceklerini açıklayan müteahhitlere çimento üreticilerinden tepki geldi.

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) Başkanı Fatih Yücelik, çimento sektörüne yönelik eleştirilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve, “Maliyet artışlarını inanın takip bile edemez olduk" dedi.

“KAPASİTEMİZ HER TÜRLÜ İHTİYACI KARŞILAR”

Özveriyle çalışan bir ağır sanayi sektörü olduklarını anlatan Yücelik, "Ülkemizin üretim kapasitesine baktığımızda dünyanın en büyük 5'inci ve Avrupa'nın en büyük üreticisidir. Sektörümüz yaklaşık 115 milyon ton kapasiteye sahiptir. İç pazar ve ihracatımız yaklaşık 70 ila 80 milyon ton civarında. Geriye kalan 40 milyon ton ise açık kapasite bulunmakta. Devletimiz yatırımlarını artırsa bile kapasitemiz Türkiye'nin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek" diye konuştu.

KÖMÜR VE ELEKTRİK FİYATI ÇİMENTOYU UÇURDU

Türk çimento sektörünün ülke ekonomisine yıllık 1,8 milyar dolar civarında getiri sağladığını aktaran Yücelik, son dönemde sektöre yönelik eleştirilere değinerek şunları kaydetti:

"Maliyet artışlarını inanın takip bile edemez olduk. Kömür fiyatları her gün değişmekte. Geçen sene 40 dolar olan petrokok şu an 180 doların üzerine çıktı. Bunun yanı sıra sektördeki nakliye gibi masraflarla fabrikanın yerine göre petrokokun fiyatı 200 dolara ulaşıyor. Ayrıca kömür de bizim için önemli. Çünkü çimento üretimindeki maliyetimizin yüzde 80'i elektrik ve kömürden oluşur. Dolayısıyla bu iki etken bizim için en önemlisi. Fiyat artış oranlarına baktığımızda yüzde 300'lük bir kömürde artış ve yüzde 60'dan fazla elektrik fiyatlarında artış var."

MALİYETİN ÜÇTE 1’İ ÇİMENTO

Yücelik, son dönemde ev fiyatlarındaki artıştan genellikle çimento sektörünün de sorumlu tutulduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

"150 metrekare dairede 70 metreküp beton kullanılır. Betonun metreküpü 300 lira baz alındığında 21 bin lira seviyelerinde bir maliyeti vardır. Onun da 3'te biri çimentodur, bu da 7 bin lira yapar. Müteahhitler daire fiyatını yüzde 50 düşürsün biz de çimentoyu bedava verelim. Bugün 150 metrekare bir evi baz alırsak, bizim etkimiz 1,5 ve 2 milyon liralık dairede 7 bin lira. Biz bedelsiz de versek herhalde 1,5 milyon liralık daire, 1 milyon liraya inmez. Ya da 7 bin lirayı 14 bin lira yaparsak 1,5 milyon liralık daire, 2 milyon lira olmaz. Bizim etkimiz bu kadar. Matematiksel ve bilimsel olarak bizim ev artışlarına etkimiz olamaz. Rakamlar net şekilde ortada."

Etiketler : Çimento Müteahhit
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber