Tgrt Haber
26 Şubat 2024 12:39 - Güncelleme : 26 Şubat 2024 13:06

Çin ve Rusya'dan dolara karşı yeni hamle, yuan her an devreye girebilir

Aralarında Çin ve Rusya'nın bulunduğu BRICS ülkeleri 2023 yılında başlattıkları dolara karşı harekette bir adım daha attılar. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov Rus haber ajansına dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
Çin ve Rusya'dan dolara karşı yeni hamle, yuan her an devreye girebilir
ABD Doları,BRICS,Rusya

Küresel piyasalarda neredeyse tüm işlemlerin rezerv para birimi olan ABD doları ile yapılmasına BRICS ülkelerinden sesler yükselmeye devam ediyor. BRICS ülkelerinin ticari ilişkilerinde kendi para birimlerini kullanacaklarına yönelik çıkışlar 2023 yılına damga vurdu. Rusya Maliye Bakanı dolarsızlaşma adımını destekleyecek ifadeler kullandı. 

YUAN CİNSİNDEN KREDİ TEKLİFİ

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rus devlet medyasına yaptığı açıklamada, Rusya Maliye Bakanlığı'nın Çinli muhataplarıyla yuan cinsinden kredi alma olasılığını görüştüğünü ancak henüz bir karar alınmadığını söyledi.

Çin ve Rusya'dan dolara karşı yeni hamle, yuan her an devreye girebilir - 1. Resim

Siluanov, RIA haber ajansına yaptığı açıklamada, "Bu konuyu geçen yılın sonunda bakanlıklar arası diyalogda ele almıştık" ifadelerini kullandı.

RUSYA DİJİTAL PARAYA HAZIR

Siluanov, Moskova'nın Çin ya da Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleriyle dijital para birimleriyle ödemeleri test etmeye hazır olduğunu ifade etti. Siluanov  bu fikri ortaklarıyla birlikte teşvik edeceğini sözlerine ekledi.

Bakan Siluanov Rusya'nın yurt dışındaki Rus varlıklarıyla ilgili her türlü eylemin Moskova'da simetrik bir yanıt alacağı yönündeki tutumunu yineledi.

Çin ve Rusya'dan dolara karşı yeni hamle, yuan her an devreye girebilir - 2. Resim

300 MİLYAR EURO DONDU

Avrupa Birliği ve G7 ülkeleri, Moskova'nın 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Rus merkez bankasının yaklaşık 300 milyar euroluk (323 milyar dolar) varlığını dondurmuştu. AB ve G7 bir yılı aşkın bir süredir bu fonların kullanılıp kullanılamayacağını ve nasıl kullanılabileceğini tartışıyor.

Siluanov, "Batılı ülkelerin kararlarını takip ediyoruz: biz de (onlardan) daha azını dondurmadık" dedi. Siluanov Rusya'nın bütçesinin "kontrol altında" olduğunu ve gelirlerin bu yıl beklenenden biraz daha yüksek geldiğini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...