Tarih : 09.12.2021 - 17:06 Yorum : 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan çağrı yapmıştı! Bankalardaki döviz mevduatı rekor kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu sonrasında 'yeni ekonomik modelimize yatırım' yapın diyerek vatandaşlara çağrıda bulunduğu bankalardaki döviz mevduatı dolar kurundaki yükselişe rağmen rekor kırarak yüzde 62,2'ye yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan çağrı yapmıştı! Bankalardaki döviz mevduatı rekor kırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünkü Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada vatandaşlara 'yastık altı' çağrısı yaptı. Erdoğan, "Bankada, yastık altında, kasasında parası, dövizi bulunan bireylere ve kurumlara da bir çağrı yapmak istiyorum. Herkesi yatırım, istihdam, üretim, ihracat temelleri üzerine inşa ettiğimiz yeni ekonomi politikamızın getirdiği fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum. Fiyat ve kur artışlarının yol açtığı dalgalanma bir süre sonra mutlaka duracaktır" dedi.

Erdoğan'ın da dikkat çektiği tabloyu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rakamlarla ortaya koydu. Dolar/TL'nin 14'ü görerek rekor kırdığı 26 Kasım-3 Aralık haftasına ilişkin bankacılık verilerine göre, yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatı bu dönemde 1 milyar 104 milyon dolar düşüşle 231 milyar dolara geriledi. Dolar/euro ve dolar/ons altın paritelerinden arındırıldığında bu dönemde yerleşiklerin yabancı para mevduatında düşüş 667 milyon dolar oldu. Bu düşüşün 57 milyon doları ABD dolarından, 507 milyon doları eurodan, 109 milyon doları altından kaynaklı oldu. Söz konusu haftada yurt içi yerleşiklerin TL mevduatı ise, 8,3 milyar TL düşüşle 1 trilyon 881 milyar TL'ye geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kalkınma hamlemizin önünü kesemeyecekler Kalkınma hamlemizin önünü kesemeyecekler Beştepe'de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda 'el hareketi' yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi. Ekonomiye dair de önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Ne yaptığımızı biliyoruz. Milletimiz sabırlı olsun. Türkiye'nin büyük kalkınma hamlesinin önü kesilmeyecek. Hedefimiz yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme olacak" dedi. Erdoğan vatandaşlara da "dolara değil, yeni ekonomik modele yatırım yapın" çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı salgınla birlikte başlatılan esnafa spotaj desteğinin de Mart ayına kadar uzatıldığını söyledi.

2001 SEVİYESİ DE AŞILDI

Böylece, yurt içi yerleşiklerin bankalardaki toplam mevduatı içinde yabancı para payı yüzde 62,2 ile tüm zamanların zirvesine yükseldi. Bu oran 2001 krizi sırasında yüzde 61,5 ile zirveye yükselmiş, 2011'de yüzde 27,4'e kadar gerilemişti. Son üç aylık dönemde parite etkisinden arındırıldığında döviz mevduatlarda yaklaşık 1,7 milyar dolarlık düşüş olsa da, döviz kurlarındaki artış sonucu toplam mevduat içinde TL'nin payı hızla geriledi. Resmi enflasyon yüzde 21'i aşarken TCMB'nin politika faizini yüzde 15'e çekmesiyle döviz kurları hızla yükselirken, TL mevduata dönük ilgi eksi reel faiz nedeniyle azaldı.

KREDİLERDE ARTIŞ SÜRÜYOR

26 Kasım-3 Aralık haftasında TL kredi hacmi ise 29,5 milyar TL arttı. Bu artışın 5,6 milyar TL'si bireysel kredilerden, 23,9 milyar TL'si ise ticari kredilerden kaynaklandı. TL kredilerdeki artışa rağmen hem TL hem de döviz mevduattaki düşüş ise dikkat çekti.

Etiketler : Döviz Mevduat
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber