2022-06-24 06:39:40 | Son Güncelleme : 2022-06-24 06:46:54

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Selman arasındaki görüşmenin perde arkası: Ambargo kalkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile önceki gün Beştepe'de yaptığı görüşmenin detayları ortaya çıktı. İkili zirvede Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye yönelik uyguladığı ihracat ambargosunun kaldırılması ve yatırımların arttırılması konusunda mutabık kalınırken iki ülke arasında ayrıca swap anlaşması da gündeme alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Selman arasındaki görüşmenin perde arkası: Ambargo kalkıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Suudi Arabistan ile Türkiye arasında yeni bir dönem başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sonrasında iade-i ziyarette kapsamında Ankara’ya gelen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman kritik temaslarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Muhammed bin Selman arasındaki Beştepe’deki görüşmenin detayları belli oldu. Edinilen bilgiye göre Selman ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin ana gündem maddesi Türkiye’ye uygulanan örtülü ihracat ambargosu oldu.

HEDEF TAM NORMALLEŞME

Ambargonun yakında kaldırılacağı ifade edilirken ziyaretin amacının ‘tam normalleşme’sürecinin başlatılması olduğuna dikkat çekildi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları “Son yıllardaki krizin aşılması yolunda önemli adımlar atıldı. Tam normalleşme sürecine giriş yapıldı diyebiliriz. Bundan sonra amaç son yıllarda yaşanan krizden önceki döneme geçiş sağlamak. Bunun için temaslar sıklaşacak. Ziyaretlerimiz artacak” değerlendirmesini yaptı.

SWAP ANLAŞMASI GÜNDEMDE

Görüşmede, ekonomik alanda yapılacak yeni anlaşmalar da gündeme geldi. Türkiye’ye yönelik yatırımların artırılmasına konusunda mutabık kalındı. İki ülke arasında bir swap anlaşması olup olmayacağı en çok merak edilen konuların başında geliyordu. Görüşmede bu adımın da ilerleyen günlerde atılmasına karar verildiği öğrenildi.

ZİYARETLER İLİŞKİLERİN PARLAK BİR İSPATI

Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi Suudi Arabistan medyasında geniş yer buldu. Haberlerde, bin Selman'ın Türkiye ziyaretine ve iki ülke arasındaki tarihî ilişkilerden övgüyle bahsedildi. Suudi Arabistan merkezli El-İhbariye televizyonunun haberinde "Suudi Arabistan ile Türkiye ilişkilerinin, liderler arasında atılan somut adımlarla yeni bir kalkınma ve refah çağının müjdecisi olduğu" belirtildi.

BASINDA GENİŞ YER BULDU

Haberde, iki ülkenin birlikte çalışmasının, bölgesel meselelerin çözümü, terörle mücadele ve bölgesel istikrarı destekleme açısından da önemli olduğu vurgulandı. Suudi Arabistan resmî haber ajansı SPA'da da iki ülke ilişkilerine dair bir haber servis etti. SPA “Krallık ve Türkiye’nin derin tarihî ilişkileri paylaştığına” dair bir haber yayınlayarak “Krallık ve Türkiye’deki iki lider arasındaki karşılıklı ziyaretler ilişkilerin gücünün parlak bir kanıtı” ifadelerine yer verdi. Suudi Okaz gazetesi ise ziyarete ilişkin yayınladığı haberinde Ankara’daki Türkiye-Suudi Arabistan görüşmelerinin iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, askerî, güvenlik ve kültürel ilişkiler dâhil olmak üzere ikili ilişkilerde yeni bir işbirliği döneminin başladığını teyit ettiğini belirtti.