Tarih : 27.11.2021 - 22:55 Yorum : 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi: Dövizde manipülasyona 'dur' denilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine, Devlet Denetleme Kurulu döviz piyasasındaki manipülasyon iddialarının araştırılması için harekete geçti. Kurul, manipülasyon yapılıp yapılmadığını tespit etmek için ilgili kurumlardan bilgi ve belge isteyebilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi: Dövizde manipülasyona 'dur' denilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz kurları üzerinden manipülasyon yapılıp yapılmadığının araştırılması, varsa konunun gerekli yerlere iletilerek ilgili kurumlar nezdinde çalışma gerçekleştirilmesi için DDK'ye talimat verdi.

Talimat üzerine harekete geçen DDK, döviz kurları üzerinden manipülasyon yapılıp yapılmadığını tespit etmek için ilgili kurumlardan bilgi ve belge isteyebilecek.

Çalışmanın sonunda hazırlanacak rapor, gerekli işlemlerin yapılması için ilgili kurumlarla paylaşılacak.

MANİPÜLATİF YÜKSELİŞE İŞ DÜNYASINDAN TEPKİ

İş dünyası temsilcileri dövizdeki yükselişe ilişkin değerlendirmede bulundu. Temsilciler dövizde meydana gelen yükselişin piyasa koşullarına uygun olmadığı ve manipülatif düzeyde gerçekleştiğini dile getirdi.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye'nin potansiyeline güvendiklerini belirterek, "Türkiye ekonomisinin kur-faiz gibi iki parametreye hapsedilmesine müsaade etmiyoruz. Daha önce vurguladığımız gibi, tartışmalar faiz-kur ekseninden uzaklaştı. Hedefi faiz ve kur üzerinden hesap görmek olanlara imkan vermemeliyiz” dedi.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ise, “Cari fazlanın verildiği, döviz talebinin azaldığı bir dönemde kurların bu denli yukarı yönlü hareketine anlam veremiyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber