Tgrt Haber
07 Aralık 2023 17:30 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 17:36

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan TCMB rezervleri ve KKM’ye ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Merkez Bankası rezervleri ve KKM’ye ilişkin sosya medya hesabından açıklamalarda bulundu. TCMB rezervlerinin 140,1 milyar dolara yükseldiğini belirten Yılmaz, sadece 1 hafta içerisinde rezervlerimizdeki artışın 4 milyar dolar olduğunu dikkat çekti. Yılmaz, piyasalarda sağlanan güvenin etkisine vurgu yaparak "Siyasi güven ve istikrar zemininde, ekonomik istikrar ve kalıcı sosyal refah yolunda ilerlemeye devam edeceğiz" dedi.

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan TCMB rezervleri ve KKM’ye ilişkin açıklama
Merkez Bankası, TCMB, Cevdet Yılmaz, TCMB Rezervleri, Merkez Bankası Altın Rezervi, Merkez Bankası Döviz Rezervleri

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’nin yayınlanması ile, brüt döviz rezervleri, altın rezervleri ve TCMB’nin toplam rezervleri de belli oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Merkez Bankası Rezervlerine ve Kur Korumalı Mevduata ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

YILMAZ: “REZERVLER İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE ARTTI”

Yılmaz, Mayıs seçimleri sonucu siyasi belirsizliklerin ortadan kalkması, önümüzdeki döneme yönelik makroekonomik politika çerçevesinin somutlaşmasıyla birlikte, ekonomik göstergelerimizdeki iyileşmeye ek olarak rezervlerimiz de istikrarlı bir şekilde arttığını belirtti. Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde, güven ve istikrar ortamında yürütülen çalışmalar neticesinde; Merkez Bankası’nın brüt rezervleri 1 Aralık itibarıyla 140,1 milyar dolar ile tarihi rekor seviyesine yükseldiğini, 2023 mayıs ayı sonu itibarıyla yaklaşık 98,5 milyar seviyesinden, 140,1 milyar dolara ulaşan brüt rezervler, altı aylık dönem içerisinde yüzde 42,3 oranında rekor düzeyde arttığını, 1 hafta içerisinde rezervlerdeki artışın ise yaklaşık 4 milyar dolar olduğunu ifade etti.

“EKONOMİK İSTİKRAR VE KALICI SOSYAL REFAH YOLUNDA İLERLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Ekonomi politikasındaki yol haritasının 12. Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Programla netleşmesi, Merkez Bankasının düzenlemeleri ile piyasalarda sağlanan güvenin etkisiyle Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarındaki artış eğiliminin tam tersine döndüğünü açıklayan Yılmaz şu ifadeleri kullandı

“KKM, Ağustos ayı ortası itibarıyla rekor seviyesi olan yaklaşık 3 trilyon 408 milyar seviyesine yükseldikten sonra, 1 Aralık haftası itibarıyla 694 milyar lira eksilerek 2 trilyon 714 milyar TL seviyesine inmiştir. Başından itibaren geçici bir düzenleme olarak kurgulanan KKM görevini yapmış olup, finansal piyasalarda istikrarı zedelemeden aşamalı bir şekilde azaltılmaktadır. Rezervlerde yükselme, bütçe disiplini, cari açıkta düşüş eğilimi ve enflasyonu düşürmeye yönelik kararlı politikalarımız risk algılarında ciddi gerilme ile birlikte yatırım ortamını iyileştirmektedir. İlk 9 aylık büyümemiz yüzde 4,6 olup, istihdam ve ihracat artışı devam etmektedir. 13 çeyrektir kesintisiz süren büyümemiz, tek haneli seviyelerde seyreden işsizlik oranımız ve enflasyonun aylık bazda düşüş eğilimine girmesiyle birlikte, reel göstergelerde kaydettiğimiz ilerlemeyi, finansal göstergelerimizde de görüyoruz. Siyasi güven ve istikrar zemininde, ekonomik istikrar ve kalıcı sosyal refah yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.”

HEM DÖVİZ HEM DE ALTIN REZERVLERİ ARTTI 

1 Aralık itibarıyla Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 2 milyar 236 milyon dolar artışla 93 milyar 233 milyon dolara yükseldi. Brüt döviz rezervleri, 24 Kasım'da 90 milyar 997 milyon dolar seviyesinde bulunuyordu.

Söz konusu dönemde altın rezervleri 1 milyar 420 milyon dolar artarak 45 milyar 496 milyon dolardan 46 milyar 916 milyon dolara çıktı.

Merkez Bankası'nın toplam rezervleri, 1 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre 3 milyar 656 milyon dolar yükselişle 136 milyar 493 milyon dolardan 140 milyar 149 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Toplam rezervlerde mayıs sonundan 1 Aralık ile biten haftaya kadar geçen sürede artış, 41 milyar 691 milyon dolar olurken, söz konusu artış yüzde 42,3'e karşılık geldi.

 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...