Tgrt Haber
01 Nisan 2024 20:29 - Güncelleme : 01 Nisan 2024 20:38

Deutsche Bank'tan seçim değerlendirmesi! TL varlıkları için pozitif yorum geldi

Yabancı kurum ve kuruluşları yerel seçimlerin art arda değerlendirmelerini yayınladı. TL için iyimser yorumlara bir yenisi eklendi. Merkez Bankası’nın son faiz artırımını bilen Deutsche Bank Türk Lirası için pozitif olduklarını belirtti.

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: BloombergHT
Deutsche Bank'tan seçim değerlendirmesi! TL varlıkları için pozitif yorum geldi

Yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından yabancı kurumlardan ‘iyimser’ yorumlar gelmeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın son faiz artırımına ilişkin nokta atışı yapan Deutsche Bank raporunda bu kez TL için pozitif beklentilerini açıkladı.

“ENFLAYONU KONTROL ALTINA ALMAK İÇİN POLİTİKALAR ÖNEMLİ”

Seçimlerin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiye ilişkin mesajları yabancı kuruluşlar tarafından ‘kararlılık’ sinyali olarak algılanırken TL için pozitif değerlendirmeler de geliyor. Deutsche Bank, seçimlerin ardından yerel ve Döviz cinsinden Türk varlıklarının performans göstermesi için daha fazla alan gördüğünü ve sonuçların enflasyonu kontrol altına almak için mevcut ekonomik politika setinin sürdürülmesinin önemini vurguladığını belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI POZİTİF MESAJ VERDİ

Ekonomist Yiğit Onay ve Stratejist Christian Wietoska yayınladıkları bir raporda, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerin ardından yaptığı ilk açıklamalar, mevcut ekonomik programı desteklemeye devam ettiğini gösterdi. Yerel seçimlerin sonuçlanmasıyla birlikte dikkatler artık politika çerçevesine ve geçen yılki genel seçimlerden bu yana uygulanmakta olan ortodoks ekonomi politikalarının gidişatına çevrildi" değerlendirmesini yaptı.

Deutsche Bank'tan seçim değerlendirmesi! TL varlıkları için pozitif yorum geldi - 1. Resim

“OLUMSUZ SONUÇLAR ETKİLEMEYECEK”

Deutsche Bank iktidar partisi Ak Parti için olumsuz seçim sonuçlarının sıkılaştırıcı ekonomi politikalarında bir geri dönüşe yol açmasının olası olmadığını Türkiye'nin mevcut ortodoks ekonomik çerçevesinin büyük olasılıkla devam edeceğini öngördüğünü söyledi.

Deutsche Bank ekonomi politikalarında bu sürekliliğin ekonominin gerekli yeniden dengelenmesini kolaylaştırmak, dezenflasyonu teşvik etmek ve Türk ekonomisini daha sürdürülebilir bir yörüngeye yönlendirmek için çok önemli olduğunu vurguladı.

“TCMB FAİZİNİN YETERİNCE YÜKSEK OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Deutsche Bank'ın raporunda "Mevcut politika faizi olan %50'nin, özellikle TL mevduat faizlerine etkin bir şekilde yansıtılabildiği takdirde, ekonomide arzu edilen yeniden dengelenmeyi kolaylaştırmak için yeterince yüksek olduğuna inanıyoruz" değerlendirmeleri yer aldı.

Raporda en kötünün geride kaldığı ve yerel seçimler sonrasında yurt içinde dolarizasyonun tersine dönmesi, yabancı yatırımcıların ılımlı girişleri ve cari işlemler dengesinin daha olumlu bir görünüme kavuşmasıyla rezerv pozisyonu üzerindeki baskının hafifleyeceği öngörüldü.

EKONOMİ POLİTİKALARINDA 'U' DÖNÜŞÜ OLMAYACAK

Genel olarak, yerel seçimlerin ekonomi politikalarının belirlenmesinde bir oyun değiştirici olmayacağına ve mevcut ekonomik programda kısmi ya da tam bir 'U' dönüşüne yol açmayacağına inandığını söyleyen Deutsche Bank 2024 yerel seçim sonuçlarının yüksek enflasyonu kontrol altına alma çabalarının kararlılıkla devam etmesi sonucunu oluşturmasının muhtemel olduğunu belirtti.

Kaynak: BloombergHT
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...