• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98026
 • down
  USD
  5.8323
 • down
  EURO
  6.4923
 • down
  GBP
  7.5315
 • down
  Altın
  278.987
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 21.03.2015 - 04:09 Yorum : 1

Dev projeler dünyayı Türkiye'ye hayran bıraktı

İstanbul’a gelen Avrupa Hazır Beton Birliği’nin Başkanı Tosterud 'Türkiye’deki uygulamaları hayranlıkla izliyoruz' dedi.

Dev projeler dünyayı Türkiye'ye hayran bıraktı

Türkiye’nin inşa ettiği 3. Havaalanı, 3. Köprü ve tüp geçit gibi projeler Avrupa’nın da ilgisini çekiyor. Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) hem yönetim kurulu toplantısını yapmak hem de dev projelerin yerinde incelemek için İstanbul’a geldi. 3. Köprü ve 3. Havaalanı turu öncesi Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık ile birlikte basınla buluşan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) Başkanı Stein Tosterud Türkiye'deki hazır beton sektörünün hızlı gelişimini ve başarılı uygulamaları hayranlıkla izlediklerini söyledi.

''BÜYÜK PROJELERİN ETKİSİ VAR''

Tosterud son yıllarda Türkiye'de hızlı bir kalkınma gözlendiğini belirterek ''Bu kalkınmada hayata geçirilen büyük projelerin de etkisi var. Ama ülkenin kalkınması önemli.Türkiye’de hazır beton sektörü de kalkınmaya ayak uyduruyor'' dedi.

Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık ise hazır betonda Türkiye’nin Avrupa’da lider, dünyada ise 3. sırada yer aldığına işaret ederek ''İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotifidir. Büyüyen ve gelişen Türkiye’de birçok alt yapı yatırımı yapılıyor.

''DÜNYANIN GÖZÜ TÜRKİYE'NİN ÜZERİNDE OLACAK''

Dünyanın en büyük havalimanı Türkiye’nin kalbinin attığı İstanbul’da inşa ediliyor. Üç katlı tüp geçit inşaatı, 3. köprü gibi birçok yeni yatırım hayata geçiyor. Bütün bu gelişmeler ise önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte hazır betonun en fazla kullanıldığı ülkelerden birinin Türkiye olacağını gösteriyor. Hem dünyanın hem de Avrupa'nın gözü bizim üzerimizde olacak'' dedi.

Işık, Avrupa Hazır Beton Birliği’nin 3 yılda bir düzenlenen kongresinin 4-5 Haziran 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenleneceğini de belirterek ''Yoğun çalışmalar neticesinde kongreyi 20 yıl sonra Türkiye’ye kazandırdık. 250'si yabancı 400 katılımcı gelecek'' dedi.

BETONUN ÖMRÜ 150 YILA ÇIKARILDI

Yavuz  Işık betonda yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda betonun ömrünün uzadığını söyledi. Işık ''Betonun 50 yıllık ömrü çeşitli kimyasal katkı maddeleriyle şimdi 150 yıla kadar çıktı'' dedi.

Işık konut sektöründe yaşanan 'balon' tartışmaları konusunda ise ''İnşaatta abartılı büyüme yok. Türkiye son yıllarda ortalama yüzde 4.5 büyürken inşaat sektöründeki büyüme bu ortalamanın altında kaldı'' diye konuştu. Işık bundan sonraki süreçte konut satışlarında aşağı yönlü trend beklemediğini de belirtti.

Kaynak : Stargazete
 
 

YORUM YAPIN

 

1 Yorum

 1. muammer

  bu güzel hizmetlerde emegi gecen bütün kurumlari yürekden takdir ediyorum allah yar ve yardimciniz olsun ülkemin güzel insanlari hepinizden allah razi olsun ben gurbette yasayan bir türk ferdi olarakdan sizleri severek takip ediyorum basda almanya olmak üzere bütün avrupa gipteyle bakar oldular türkiyemin gelismesi hepsini rahatsiz etmeye yetiyor inan iste bunun icindirki ben türk olmakdan gurur dunayn bir ferdiyim güzel ülkemin ne mutlu türküm diyene saygilarimla selamlar ben ülkemi cok seviyorum bu eserlerde emegigi gecenleri daha cok seviyorum

 
Daha fazla yorum
 
© 2004 - TGRT Haber