27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-11-04 13:40:33

'Doğal gazda karakışa hazırız, sıkıntı olmayacak'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Tedarikçiler sevkiyata uyarsa bu kış gaz ve elektrik sıkıntısı olmayacak" dedi.

'Doğal gazda karakışa hazırız, sıkıntı olmayacak'
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez, Azerbaycan ile gaz tedarik sözleşmesinin yenilendiğini, Rusya’dan BOTAŞ ve özel sektörün bu yıl sonunda bitecek sözleşmelerine yönelik görüşmelerin son aşamaya geldiğini söyledi.

"TEDARİK SIKINTISI YAŞAMAYACAĞIZ"

Yaklaşık bu yıl 10 milyar metreküp doğalgaz kullanacağız. Teknik altyapımız hamdolsun oldukça güçlü. Ülkeye giriş kapasiteleri ve giriş kapılarının artırılması sayesinde ciddi bir kapasiteye ulaştık. Kaynaklarımızı çeşitlendirmiş olduk. Azerbaycan ile yeni bir kontrat yaptık. Rusya ve Gazprom ile yıl sonu bitecek bir sözleşme vardı, o kontratlar bir miktar artış ile yenileme sözkonusu olacak. Tedarikçilere taahhütlerine uydukları taktirde biz bir sıkıntı yaşamayacağız.

“KARBON PAZARI İÇİN EPİAŞ’TA PLATFORM OLUŞTURULABİLİR”

Bakan Dönmez, karbon sertifikalarının satılabilmesi için Çevre Bakanlığı ile bir model üzerinde büyük oranda anlaştıklarını da açıkladı. Buna göre, EPİAŞ bünyesinde işleyen bir enerji piyasası olduğunu hatırlatan Dönmez, oluşturulacak bir platform ile karbon sertifikalarının da işlem görmesinin düşünüldüğünü belirtti.

Yenilenebilir enerji kaynağı belgesi verilmesinin planlandığını kaydeden Dönmez, bu belge ile üreticilerin yenilenebilir enerji kaynağından elektrik kullandığını belgeleyeceğini, böylece örneğin AB’nin gelecekte yürürlüğe koymak istediği ilave gümrük vergisinin ödenmesinden kaçınılabileceğini anlattı.

"VATANDAŞIN CEBİNE YANSIYACACAK"

"Türkiye'de aramanın eksikliğinden kaynaklı bir rezerv eksikliği vardı. 3 tane derin sondaj gemisi, 2 sismik arama gemisi filomuza dahil edild. Geçtiğimiz yıl ilk arama neticesini almış olduk. Sakarya sahasında 520 milyar metreküplük bir gaz keşfini bulmuş olduk. Türkali-6 kuyusunda arama çalışmalarımız devam ediyor" diyen Bakan Dönmez şöyle konuştu: 

"Sayın Cumhurbaşkanımız 'çok güzel bir müjde vereceğim.' dedi. Bu hem devletimizin kasasına hem vatandaşımızın cebine yansıyacak bir durum olacak. Yılmadan, yorulmadan, aşk ile bu aramalara devam ediyoruz.Karada da güzel gelişmeler var. Hem Güneydoğu hem de Trakya'da çalışmalarımız devam ediyor. 4-5 yıl önce Türkiye Petrolleri'nin günlük varil seviyesi 40 bin dolayındaydı. Şimdi bunu 60 bin varile çıkardık. Özellikle Güneydoğu'dan güzel haberler geliyor. Son açtığımız kuyularda 1000 varilin üzerinde üretim yapan kuyularımız var.

Etiketler