22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 3.98 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/14˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
26˚/19˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-12-30 06:10:24

Doğalgaza iklim tarifesi: Soğuk illerde ucuz olacak

Doğalgazdaki kademeli tarife uygulaması, iklim şartları ve bölgelerin tükettiği miktara göre fiyatlandırılacak. Bu kapsamda, kış mevsimini daha soğuk geçiren illerdeki fiyatlandırma ile, Akdeniz ikliminde kullanılan doğalgaz tüketimine uygulanan kademeli tarife farklı olacak.

Doğalgaza iklim tarifesi: Soğuk illerde ucuz olacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, AK Parti’nin yılbaşından sonra Meclis gündemine getireceği doğalgazda kademeli tarife sistemi, elektrikte yapılan uygulamadan farklı olacak. AK Parti yöneticilerinin Enerji Bakanlığı ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin temsilcileri ile yaptığı toplantılarda da doğalgazdaki tarife uygulamasına ilişkin, her bölge için farklı tarife uygulanması görüşü gündeme geldi. Elektrikte tüm Türkiye’de belli bir tüketim bedelinden sonra farklı fiyat uygulanması öngörülmüştü. Doğalgazda ise, faturalandırma bölgeye ve iklim şartlarına göre yapılacak. Bu konuda Enerji Bakanlığı ile doğalgaz dağıtım şirketlerinin yapacağı teknik çalışma sonucunda, bölge bölge nasıl bir kademelendirme yapılacağı belirlenecek.

ADANA İLE KARS FARKLI OLACAK

AK Parti kaynakları “Kars’ta bir ayda tüketilen doğalgaz, Antalya’da belki de bir yılda tüketilmiyordur. Bütün iller için ilk kademeyi örneğin 100 birim olarak belirlerseniz, kışı hafif geçiren yerler hep düşük kademeden fatura ödeyecektir. Çünkü doğudaki bir ilde tüketilen doğalgaz ile Akdeniz’deki tüketim aynı olmayacaktır. Adana’da oturan biri doğudaki bir ilden çok daha az tüketecek ve tüketim miktarı az olacağı için sürekli düşük kademeden ödeme yapacaktır. Bu adaletsizliğe yol açar” değerlendirmesini yaptı. Yapılan çalışma ile Türkiye’nin Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır veya Sivas gibi soğuk bölgelerdeki tüketim miktarına uygulanacak kademeli tarife ile Antalya, İzmir veya Adana gibi kış şartlarının daha hafif geçtiği illerde geçerli olacak kademeli tarife farklı olacak.

TASFİYE HAKKI ÇIKMAYABİLİR

Bu arada, yılbaşından sonra Meclis gündemine getirilecek torba teklifte yer alması beklenen kamuya iş yapan müteahhitlere fiyat farkı ödenmesine ilişkin düzenlemede ‘Tasfiye’ tartışması yaşanıyor. AK Parti’de bu konuda yapılan toplantılarda, daha önce yapılan düzenlemelerde müteahhitlere üstlendikleri projeleri tasfiye etme hakkı verildiği, ancak bundan hem kamunun hem de vatandaşın zarar gördüğü hatırlatıldı. AK Parti ekonomi kurmayları “Bir müteahhit üstlendiği projeyi tasfiye ettiğinde, yeniden ihaleye çıkılıyor. Bu süreç uzayınca, hem zaman kaybediliyor, hem maliyet artıyor. Bunun doğru olmadığını yaşayarak görüldü. Bu nedenle, fiyat farkı ödenmesine bir düzenleme yapılsa bile tasfiye olmayacaktır. Üstlendikleri işin devri ise belli şartlarda söz konusu olabilir” dedi.

Etiketler