Tarih : 22.10.2021 - 09:53 Yorum : 0

Dolar fiyatı rekorunu güncelledi! 22 Ekim dolar ve euro kaç TL?

Eylül ayı itibariyle zirvedeki yerini korumaya devam eden dolar, Türkiye Cumhuriyet Bankası (TCMB) tarafından alınan ve piyasa beklentilerinin çok altında olan faiz kararı sonucunda 9,50 olan rekorunu kırdı. Aynı rekoru Euro da 11,11 TL’nin üzerine çıkarak gösterdi. Peki 22 Ekim dolar kaç TL? Euro kaç TL oldu?

Dolar fiyatı rekorunu güncelledi! 22 Ekim dolar ve euro kaç TL?

Yatırımcıların merakla takip ettiği dolar fiyatı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın almış olduğu faiz kararı sonrası rekor yeniledi. Eylül ayından itibaren TCMB’nin almış olduğu faiz kararları nedeniyle rekor kıran dolar TL’ye de hemen hemen yüzde 10 değer kaybettirdi. Merkez Bankası’nda gerçekleşen görev değişikliklerinin de neden olduğu bu tarihi rekor sonrası gözler yıl sonu dolar kurunun hangi seviyeye yükseleceğine çevrildi.

22 EKİM DOLAR KAÇ TL?

Dolar fiyatındaki yükseliş, dün alınan Merkez Bankası faiz kararı sonrasında kendini yeniledi. Dolar 9,50 olan rekorunu kırarak en yüksek seviyesini gördü. Haftanın son işlem günü 22 Ekim’de doların kaç TL’ye yükseldiği ise merak konusu oldu. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklamaların ardından ivme yükselten dolar, dün faizler üzerinde gerçekleştirilen 200 baz puanlık indirim neticesinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

22 Ekim Cuma günü dolar 9,54’ten işlem görmeye başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından PPK toplantısının ardından alınan kararla birlikte Euro da kendi rekorunu kırdı. 22 Ekim Cuma günü sabah saatlerinde 11,11 TL’nin üstünü gören Euro şuanda 11.08’den işlem görmeye başladı.

Dolar/TL ve Euro/TL güncel fiyatlarını buradan takip edebilirsiniz.

İNGİLİZ FİNANS DEVİ’NİN YILSONU DOLAR TAHMİNİ

İngiliz finans devi Barcylas, alınan faiz kararları sonrasında yapmış olduğu değerlendirmede Türkiye için 100 baz puanlık faiz indirimi yapabileceğini belirtti. Faizin ise 2022 yılı boyunca yüzde 15 düzeyinde olacağı konusunda beklentileri olduğunu ifade etti. Barcylas tarafından hazırlanan raporda Türkiye’nin yıllık enflasyonu yüzde 15,5 olarak tahmin edilirken, dolar/TL için de yılsonunda 9,70 olabileceğini ön gördükleri belirtildi.

Merkez Bankası ise 52 temsilcinin katılmış olduğu ‘Piyasa Katılımcıları Anketi’ni yayınlayarak katılımcıların yılsonu dolar/TL beklentisinin 8,92’den 9,22’ye çıkacağını öngördüğünü belirtti. Anketin bir diğer sonucuna göre ise 12 ay sonra dolar/TL beklentisi 9,56’dan 10’a yükseliyor.

Etiketler : Dolar Euro Tcmb
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber