Tarih : 23.09.2021 - 14:02 Yorum : 0

Dolar kaç TL? Merkez Bankası kararı ardından dolar fiyatı ne kadar oldu?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Kararın açıklanmasıyla ''Dolar kaç TL? 23 Eylül dolar kaç TL?'' soruları gündeme geldi. Merkez Bankası faiz kararı ardından dolar fiyatı yükselişe geçti.

Dolar kaç TL? Merkez Bankası kararı ardından dolar fiyatı ne kadar oldu?

Günün ilk saatlerinden bu yana dolar fiyatı en çok araştırılan konuların başında yer aldı. Fed sonrası sınırlı bir yükseliş gösteren dolar TCMB faiz kararı açıklanmasıyla hareketlendi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı sonrası dolar kaç TL oldu sorusu gündeme geldi. Peki 23 Eylül Perşembe dolar kaç TL?

DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dolar fiyatı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararının açıklanacağı güne 8,66 TL - 8,67 seviyesinde başladı. ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler üzerine politika faizini değiştirmedi ve yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Fed kararı ile birlikte açıklanan tahminlerde, ilk faiz artırımı için beklenti 2022'ye çekilirken, 2023 için 4 faiz artırımı tahmin edildi. Kararın ardından dolar sınırlı yükseliş gösterirken gün içerisinde normal seyrine döndü.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AÇIKLANDI MI?

Merkez Bankası faiz kararı 23 Eylül Perşembe günü açıklandı. Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok. Yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Ağustos'ta düşük enflasyona geçeceğiz'' açıklamalarında bulunmuştu.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde faiz vereceklerini duyurmuştu. Son kararlarda sabit seviyede tutan MB’nin dolardaki düşüş sonrası faiz indirimine gidip gitmeyeceği ise belli oldu. Merkez Bankası faizi 1 puan düşürdü. Yüde 19 olan politika faizi yüzde 18'e düşürüldü.

MERKEZ BANKASI KARARI ARDINDAN DOLAR KAÇ TL OLDU?

Merkez Bankası faiz kararı ile ilgili bekleyiş sürerken adaylar ''Dolar kaç TL? Dolar kuru ne oldu?'' sorularının cevabını merak ediyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, TCMB faiz indiriminin önümüzdeki ay yapılacağını ve döviz kurlarında yukarı doğru hareketlenmelerin olacağını ifade etti.

İslam Memiş, ''Ama TCMB faiz indirimini pas geçerse dolar/TL’de geri çekilme görebiliriz. Faiz indirimi kararı gelmezse 8,30 TL seviyesinin altına kadar sarkma ihtimalini kuvvetli görüyorum'' dedi.

İslam Memiş yatırımcılara ''Dolayısıyla TCMB’nin tavrını net bir şekilde döviz pozisyonu alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Bir tuzak piyasası da oluşabilir. Yatırımcıların çok dikkat etmesi gerekiyor. Zaten hali hazırda yükselmiş bir dolar kuru var. Merkez Bankası faiz indirmezse hızlıca gerileyebilir ama faiz indirimi yaparsa da yükselişe devam eder. Bunun kısmi sınırlı kalacağını ve yeniden kâr satışı gelebileceğini, özellikle bunu düşünen Merkez Bankası’nın öncesinde farklı tedbirler alarak da bu kararın arkasında duracağını düşünüyorum. Yükselişler cılız kalabilir. Tuzak piyasasına dikkat etmekte fayda var. Burada sepet yapmak önemli. Paramızın yüzde 25’i ile dolar, yüzde 25’i altın, yüzde 25’i ile gümüş alabiliriz. Kalan yüzde 25’i ise TL’de bekletebiliri'' tavsiyelerinde bulundu.

Etiketler : Dolar Merkez Bankası Faiz
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber