2022-05-23 10:02:32 | Son Güncelleme : 2022-05-23 10:33:44

Dolarda karar haftası: Kritik günler öncesi 16 lira sınırına dayanıldı

Dolar TL kuru için kritik bir haftaya giriş yapıldı. Fed’in 3-4 Mayıs’taki toplantı tutanaklarının açıklanıp TCMB’nin faiz kararının belirleneceği haftada bugünün önemli verisi ise TCMB "Piyasa Katılımcıları Anketi" sonuçları olacak. Bir önceki ankette yüzde 46,44 seviyesi olarak yenienen yılsonu enflasyon beklentisi anket sonucunda 57,2'ye yükseldi.

Dolarda karar haftası: Kritik günler öncesi 16 lira sınırına dayanıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararının açıklanacağı haftada yoğun veri gündemi dolar TL kurunun gündemini oluşturuyor. Dolar endeksi, bugün 102 bandına kadar geriledi. Enceks, 25 Mayıs’ta Fed’in toplantı tutanaklarının açıklanmasına odaklandı.

3-4 Mayıs’taki faizin 50 baz puan artırılıp parasal sıkılaşmanın yol haritasının belirlendiği toplantıya dair tutanaklar Çarşamba günü Türkiye saatiyle 21.00’de açıklanacak.

DOLAR 16 TL BARAJINDA

Dolar/TL, geçen hafta bir önceki hafta kapanışına göre yüzde 2,7 yükselerek 15,9035'ten kapanmasının ardından, yeni haftaya 15,90’ın üzerinde başladı.

Analistler, resesyon kaygıları ile hisse senedi piyasalarında düşüşlerin devam edeceği beklentisinin yatırımcıları temkinli olmaya ittiğini belirterek, oynaklığın bir müddet daha gündemde kalabileceğini söyledi.

Yurt içinde, geçen hafta cuma günü satıcılı bir seyir izlenen Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi yüzde 0,89 azalarak 2.372,35 puandan günü tamamladı. Endeks, haftalık bazda ise yüzde 1,94 değer kaybetti.

Geçen hafta küresel hisse piyasalarında, enflasyon ve büyüme odaklı endişelerle satış baskısının derinleştiği görüldü. Nasdaq üst üste 7. Kayıp haftasını tamamladı, S&P 500 Cuma günü ayı piyasası sınırına kadar dayandıktan sonra yükselişe geçerek günü bir önceki kapanıştan üstte bitirdi.

PİYASALAR FED TUTANAKLARINA KİLİTLENDİ

Çin'de beklentilerin altında kalan veriler ve salgın tedbirleri, ABD'de perakende şirketlerinin finansal sonuçlarının tüketici alım gücünün düştüğünü ortaya koyması ve Fed yetkililerinin enflasyon düşene kadar faiz artırımlarına devam edeceğine dair açıklamaları, borsa piyasalarına yön veren temel gelişmeler oldu.

Yüksek enflasyonist ortamda Fed'in agresif faiz artırımlarına devam etmesinin, ülke ekonomisini resesyona sürükleyeceği endişeleri pay piyasalarında satışların derinleşmesine neden olurken, yıl başından bu yana endekslerde yaşanan düşüşlerin yüzde 20'ye yaklaşması ayı piyasası korkularını gündeme getirdi.

Bu gelişmelerle Fed'in hisse senetlerindeki düşüş karşısında bir tepki verip vermeyeceği de tartışılmaya başlanırken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda'nın açıklamaları yakından takip edilecek. Yurt içinde ise perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu faiz kararı ile cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in yapması beklenen kredi notu değerlendirmesi piyasaların odağında olacak.

DOLAR ENDEKSİ GERİLİYOR

Dolar endeksindeki düşüş paralelinde euro/dolar paritesi de Ocak 2017'den bu yana gördüğü en düşük seviyeden yükselişe geçti ve 1,05 seviyesinde kendine yer buldu. Dolar/İngiliz sterlini paritesi de 4 haftalık düşüşün ardından geçen hafta yüzde 1,8 arttı ve 1,25 seviyelerine yükseldi.

Petrol fiyatları, ABD'de talebin artması, arz sıkışıklığı görülmesi ve doların hafif gerilemesinin desteğiyle yükselirken, Çin'in Şanghay kenti ekonomik büyümede yavaşlamaya dair endişeleri kuvvetlendiren iki aylık tecrit uygulamasının ardından yeniden açılmaya hazırlanıyor. Brent petrolün varil fiyatı hafta başında 110 dolara kadar geriledi.

Geçen hafta yüzde 3,01'den yüzde 2,79'a kadar gerileyen ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, yeni haftanın açılışında yüzde 2,82 seviyesinde bulunuyor. Üst üste 6 haftalık yükseliş serisine son vererek geçen haftayı yüzde 1,4 düşüşle 103'ten tamamlayan dolar endeksi ise bugün 102,7 seviyesinde dengelendi.

DAVOS ZİRVESİNDE UKRAYNA GÜNDEMİ

Avrupa tarafında, geçen hafta açıklanan verilerin bölge genelinde enflasyonist baskıların sürdüğüne işaret etmesi ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri de ilk faiz artırımı için temmuz ayına işaret etmeye devam etti. Faiz artırım boyutuna ilişkin değerlendirmeler yakından takip edilirken, ECB Yönetim Kurulu Üyesi Klaas Knot yarım baz puanlık artırımını ilk dillendiren kişi oldu. Cuma günü Çin Merkez Bankası'nın faiz indirimi ile Avrupa tarafında risk iştahının canlı kaldığı gözlenirken, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,72, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,19 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,20 yükseldi. Haftalık bazda ise her üç endeksin ortalama yüzde 0,6 değer kaybetmesi dikkati çekti.

Almanya ve ABD'de birinci çeyrek büyüme ile dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere makro ekonomik veri akışının da yoğun olduğu haftada, 2 yıl aranın ardından İsviçre'nin Davos kasabasında başlayan Davos Zirvesi'nden gelecek haber akışı da takip edilecek.

Etiketler