22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %47
Rüzgar 2.19 /s
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
17˚/11˚
Cuma
19˚/12˚
Cumartesi
23˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2021-09-14 09:08:05

Dolarda yükseliş yolda: Yatırım sepeti yapan kazanacak

Bu hafta dolar fiyatlarının 8,50 seviyesinin üstünü test edebileceğini söyleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Dolar kurunun yükselmesi beraberinde altın ve gümüşün gram fiyatında yeni rekorları işaret eder. Sepet yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu sepeti de yüzde 50 dolar, yüzde 25 gümüş ve yüzde 25 altın olarak yapmalarını öneriyorum” dedi.

Dolarda yükseliş yolda: Yatırım sepeti yapan kazanacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Günün en önemli verisi ABD'den gelecek enflasyon rakamları olacak. ABD'de tüketici fiyatları Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 artarken, yıllık bazda yüzde 5,4 seviyesinde geldi. Piyasaların dikkatle takip edeceği günde açıklanacak veri Fed'in varlık alım programında ne zaman azaltıma gideceğine yönelik kararında büyük önem taşıyor.

Dolar/TL kuru cuma günü üç hafta içinde ilk kazanç haftasını yaşadı ve bu pozitif hissiyat haftanın başında da devam etti. Kur dün 8,41 – 8,47 TL arasında dalgalandı ve günü 8,42'den kapattı. 8,50 direncinin test edilmesi sonrası birkaç gündür kar satışları yaşayan kur 8,40 seviyelerine yakın fiyatlanıyor. Dolar yeni güne ise 8,43 liradan başladı.

Euro da 9,95 liradan değerleniyor. 

YATIRIM İÇİN ‘SEPET’ ÖNERİSİ

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bugün açıklanacak ABD enflasyonunun dolar/TL kuru için önemli bir veri olduğunu dile getirerek, “Enflasyon benim tahminimce beklentinin biraz altında gelecek. Bu da doların piyasalarda biraz daha değer kazanmasına neden olabilir. Dolar/TL kurunda direnç seviyesi olarak 8,55’i takip ettiğimizi belirtmek isterim. Dolar endeksinde 93 bandının üzerine yükselme isteği olabilir. Bu da bu hafta için dolar/TL’nin yeniden psikolojik direnç seviyesi olan 8,50’nin üzerini test etmesine neden olabilir” dedi.

Yatırımcılara hangi araçlara yatırım yapabileceklerinin tavsiyesini veren İslam Memiş, “Dolar kurunun yükselmesi beraberinde altın ve gümüşün gram fiyatında yeni rekorları işaret eder. Sepet yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu sepeti de yüzde 50 dolar, yüzde 25 gümüş ve yüzde 25 altın olarak yapmalarını öneriyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler