22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %35
Rüzgar 6.36 /s
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
24˚/16˚
Pazartesi
22˚/16˚
Salı
22˚/14˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2021-05-28 11:52:55

Dönmez: 2023 hedefimiz 100 bin varil petrol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin 2023 petrol üretim hedefinin 100 bin varil olduğunu açıkladı.

Dönmez: 2023 hedefimiz 100 bin varil petrol
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  "Son bir ayda 3 yeni kuyuda petrol keşfettik." açıklamasında bulundu. Konuyla ilgili değerlendirmelerede bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Geçtiğimiz yıl üretimimiz 51 bin 600 varildi petrolde. Hedefimiz 2023 yılında bu rakamı 100 bin varile çıkarmak” dedi.

DENİZ ARAMALARINDA EN BÜYÜK KEŞİF

 Bakan Dönmez açıklamasında, “Cumhurbaşkanımız özellikle kara alanında yapmış olduğumuz, petrol, doğalgaz arama faaliyetleri neticesinde ortaya çıkan keşifleri kamuoyu ile paylaşmıştı. Geçtiğimiz yıl bildiğiniz gibi Türkiye tarihinin en büyük keşfini, yine geçtiğimiz yıl dünya genelinde derin deniz aramalarında en büyük keşfi, 405 milyar metreküplük, hamd olsun açıklamıştık." dedi.

HEDEFİMİZ 100 BİN VARİL

Bakan Dönmez, "Türkiye petrolleri sadece denizde arama üretim faaliyeti yapmıyor, uzunca bir süredir karada da arama faaliyetlerine ağırlık vermişti. Onların da meyvelerini hamd olsun almaya başladık. Son bir ayda yaptığımız keşiflerle gerek Güneydoğu’da gerekse Trakya da, günlük 6 bin 800 varillik bir üretim artışı sağlamış olduk. Geçtiğimiz yıl üretimimizi 51 bin 600 varildi petrolde. Bu yıl ki keşiflerle birlikte 60 bin varilin üstüne çıkmış olduk. Hedefimiz 2023 yılında bu rakamı 100 bin varile çıkarmak” açıklamasında bulundu.

MEVCUT SAHALARDA ARAMAMIZ SÜRÜYOR

Bakan Dönmez açıklamasının devamında, mevcut karadaki sahalarda da arama çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, “Bu son Karadeniz’deki keşif hariç, yani mevcut karadaki sahaları kastediyorum. Tabii geçmişte aranmış ama bulunamadığı ifade edilerek, betonlanmış sahalara da talimatımızla son birkaç yıldır üzerinde özel olarak çalışıyorduk. Oradan da netice almaya başladık. Bu şekilde kapatılmış bir kuyudan yaklaşık 4-5 bin varillik bir üretim sağladık. Aramaya devam edeceğiz." dedi.

"ARAYANLAR ANCAK BULUR"

Bakan Dönmez sözlerini, "Bizim bir sözümüz var, “Arayanlar ancak bulur”. İnşallah hem karada hem denizde yetki alanımızda olan hidro karbon zenginliklerini, bunun yanı sıra yer altı kaynaklarımızı arayıp bulup insanımızın hizmetine sunmak gibi bir amacımız misyonumuz var. Milli Enerji Maden Politikamızın ana temel unsurlarından birisi de yerlileştirme, yani yerli kaynakları yerli teknolojiyi insanımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Güçlü Türkiye olmak için bağımsız enerji kaynaklarına ulaşmamız gerekiyor. Onu da hep birlikte başaracağız” şeklinde tamamladı.

Etiketler