2022-05-24 09:18:14 | Son Güncelleme : 2022-05-24 17:49:41

Doların ateşi sönmüyor: 24 Mayıs, dolar, euro fiyatı...

Döviz kurları yeniden yükselişe geçti. Kritik kararların alınacağı haftanın ilk günü euro 17 TL’yi aşmış ve dolar 16 TL’nin hemen altında kalmıştı. Günün devamında gelen düşüş uzun süreli olmadı. İkinci günde euro yeniden 17 TL üzerinde, dolarsa 16 TL'yi aştı.

Doların ateşi sönmüyor: 24 Mayıs, dolar, euro fiyatı...
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Döviz kurları, merkez bankalarının ajandasının yoğun olduğu bir hafta içerisinde. İlk işlem gününden itibaren başlayan hareketlilik sürecin tansiyonlu geçeceğini gösteriyor.

Sırasıyla Fed’in 3-4 Mayıs’taki toplantılarının tutanaklarının açıklanacağı ve TCMB’nin faiz kararı alacağı haftada Avrupa Merkez Bankasından (ECB) ise Temmuz’da faiz artırımı olabileceği haberleri geldi. Şahin ECB açıklamaları sonrası değer kazanan Euro, 17 TL bariyerini aştı.

ECB Başkanı Christine Lagarde, "Temmuzda yapılacak toplantıda bir faiz artışının mümkün olduğunu” belirtti.

BAKANLIKTAN KUR KORUMALI TAHVİL

Gün içerisinde Hazine ve Maliye Bakanlığından yeni bir enstrüman geleceği söylentileri kurları geriletti. “Döviz kuruna endeksli tahvil” söylentileri ile dolar 15.70 TL’ye, euro 16.79 TL’ye yaklaşarak en az 25 puanlık gerileme kaydettiler.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Nisan sonunda “yeni enstrümanların geleceğini” bildirmiş ve Mayıs başında da ““İhtiyaç duyulması halinde devreye alınacak bu enstrümanlara yönelik ilgili kurumlarımızın çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu alternatiflerden biri olan bireysel yatırımcıya yönelik enflasyon korumalı tahvilin tasarımı ve geliştirilmesi çalışmalarımızı tamamladık. Söz konusu senedin ihracına ilişkin diğer operasyonel süreçlerin tamamlanmasının ardından ihracın zamanlamasına piyasa şartları ve Hazine borçlanma stratejilerimiz çerçevesinde karar vererek kamuoyuyla paylaşacağız.” açıklamasını yağmıştı.

Dün akşam piyasaların kapanmasının ardından değerlenmeye başlayan kurlar, yeni güne yeniden eski yerinden başladı.

FAİZ KARARI HAKKINDA TAHMİNLER GELİYOR

TCMB’nin Perşembe günü açıklayacağı faiz kararına yoğunlaşılmışken tahminler de gelmeye başladı. Anadolu Ajansı 17 ekonomistin katılımıyla gerçekleşen anketinin faizin 14’te sabit tutulacağı yönünde sonuçlandığını bildirdi.

Reuters’ın benzer şekilde 15 ekonomistin görüş bildirdiği anketten de “sabit” tahmini çıktı. Merkez Bankası faiz toplantısı 26 Mayıs tarihinde yapılacak. Karar aynı gün saat 14:00'te açıklanacak.

Öte yandan bu akşam ise devam eden Davos Zirvesi'nden gelecek haber akışının yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell ve ECB Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları önemli olacak.

Powell’ın konuşması Türkiye saatiyle 19.20’de başlarken Lagarde ise 21.00’de konuşacak.

Euro 17.05 TL’nin, Dolar ise 16.00 TL’nin üzerinde. Sterlin ise 20,10 TL’nin üzerinde.

CANLI DÖVİZ KURLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Vatandaş 24 Mayıs 2022 14:53

Döviz alımını sadece İthalat yapan veya Döviz borcu olan bunuda belgeleyenlere izin verecek şekilde kısıtlama gelsin. Herkes param değer kaybedecek diye döviz büroları önüne yığıliyor