Tgrt Haber
07 Aralık 2023 18:00 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 18:20

DSP lideri Önder Aksakal asgari ücret için rakam verdi! 

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısını 11 Aralık'ta yapması bekleniyor. 2024 yılı boyunca geçerli olması beklenen ücret için politikacılar da rakam vermeye başladı. DSP Genel Başkanı Aksakal, asgari ücret 20 bin liranın altına düşmemesi gerektiğini söyledi.

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: Anadolu Ajansı
DSP lideri Önder Aksakal asgari ücret için rakam verdi! 
Önder Aksakal, DSP

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024'te geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısını 11 Aralık'ta yapacağını açıkladı.

Gözler kritik toplantıya çevrilirken siyasetçilerden de peş peşe açıklamalar geldi. 

Geçtiğimiz günlerde partisinin 12. Olağan Genel Kurulu'nda delegelerin 313 oyunu alarak yeniden genel başkanlığa seçilen DSP Genel Başkanı Önder Aksakal "2024 yılında ikinci kez değerlendirilmeyeceği de öngörülen asgari ücret 20 bin liranın altında olmamalı" dedi. 

"İNSANLARIMIZ ENFLASYONA KARŞI KORUNMALI"

2024 yılı asgari ücret miktarının tespiti ile zor şartlarda yaşam sürdüren emeklilerin beklentilerinin karşılanmasının büyük önem taşıdığını dile getiren Aksakal, resmi rakamlar değerlendirildiğinde bile Türkiye'de açlık sınırının 15 bin lirayı, 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının ise 45 bin lirayı geçtiğini belirtti. 

Aksakal, "Asgari ücretle yaşamını sürdürmek durumunda olan insanlarımızın ve geçim sıkıntısını en üst seviyede yaşayan toplum kesimlerinin enflasyona karşı mutlaka korunması gerekir. 2024 yılında ikinci kez değerlendirilmeyeceği de öngörülen asgari ücret 20 bin liranın altında olmamalıdır" dedi.

DESTİCİ: YILDA 2 DEFA YAPILMALI 

Cumhur İttifakı ortaklarından olan  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, asgari ücrete artık tek sefer zam yapılacak olmasıyla ilgili olarak, "Asgari ücret enflasyonun yüzde 60-70 arası sürdüğü bir dönemde yılda bir kez tespit kararı alınırsa, burada asgari ücretli mağdur edilmiş olur. Bundan dolayıdır ki, enflasyon tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücret yılda iki kez yani ocak ve temmuz ayında tespit edilmeye devam edilmelidir" diye konuştu. 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...