Tarih : 11.10.2021 - 15:43 Yorum : 0

2021 Nobel Ekonomi Ödülü sahiplerini buldu! David Card, Joshua D. Angrist ve Guido W. Imbens kimdir?

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Nobel Ödülleri’nin Ekonomi dalında kazananları belli oldu. 2021 Nobel Ekonomi Ödülü’nü David Card, Joshua D. Angrist ve Guido W. Imbens kazandı. İsveç Kraliyeti Bilim Akademisi tarafından yapılan açıklamaya göre Ekonomi ödülünü kazanan isimler, 10 milyon İsveç kronunu (yaklaşık 1.14 milyon dolar) paylaşacak.

2021 Nobel Ekonomi Ödülü sahiplerini buldu! David Card, Joshua D. Angrist ve Guido W. Imbens kimdir?

Her gün farklı bir alanda sahibini bulan Nobel Ödülleri, bugün de ekonomi dalında kazananları açıkladı. 2021 Nobel Ekonomi Ödülü’nü bu yıl 3 kişi paylaşıyor. Peki Nobel Ekonomi Ödülü’nü almaya hak kazanan David Card, Joshua D. Angrist ve Guido W. Imbens kimdir? İşte detaylar…

DAVİD CARD

Canadalı Amerikalı bir ekonomist olan David Card, 1956 doğumludur. Berkeley’de Ekonomi Profesörlüğü yapmaktadır. Kariyerine Yardımcı Doçent olarak görev aldığı Chicago Üniversitesi İşletme Bölümü’nde başladı. Daha sonra da Princeton Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak devam etti. Bu yıl Nobel Ödülleri’nde “çalışma ekonomisine ampirik katkılarından dolayı” Ekonomi Ödülü’nü kazanan 3 isimden biri oldu ve ödülün yarısını almaya hak kazandı.

JOSHUA D. ANGRİST

İsrailli Amerikalı bir ekonomist olan Joshua D. Angrist, 1960 doğumludur. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Ford Ekonomi Profesörü olarak görev almaktadır. Çalışma ekonomisi, kent ekonomisi ve eğitim ekonomisi alanlarında uzmanlığı bulunan ünlü ekonomist, Harvard Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak görev aldıktan sonra İsrail İbrani Üniversitesi’ne kıdemli öğretim üyesi olarak dönüş yaptı. Angrist, 2021 Nobel Ekonomi Ödülü’nü almaya hak kazandı.

GUİDO W. IMBENS

Hollandalı Amerikalı bir ekonomist olan Guido W. Imbens, 1963 doğumludur. Stanford İşletme Enstitüsü’nde Ekonomi Profesörü olarak görev almaktadır. Erasmus Üniversitesi Rotterdam’dan mezun olan Imbens, Brown Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’nde doktora derecelerini kazanmıştır. Imbens bu yıl Nobel Ekonomi Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber