Tarih : 11.08.2021 - 14:36 Yorum : 0

Cezayir yangınında bilanço ağırlaşıyor: Ölü sayısı 65'e yükseldi

Cezayir'de sıcak hava sebebiyle başlayan orman yangınlarında kayıp haberleri gelmeye devam ediyor. Yetkililerin doğruladığı bilgiye göre, yangında hayatını kaybedenlerin sayısı, 28'i asker 37'si sivil olmak üzere 65'e yükseldi.

Cezayir yangınında bilanço ağırlaşıyor: Ölü sayısı 65'e yükseldi

Cezayir'de son günlerde kaydedilen aşırı sıcaklar, ülkedeki ağaçlık alanların cayır cayır yanmasına neden oluyor. Çoklu orman yangınlarında, bölgeden alınan ve yetkililer tarafından teyit edilen son bilgiye göre, 28'i asker 37'si sivil olmak üzere yaşamını yitirenlerin sayısı 65'e yükseldi.

Cezayir, son günlerde güneyden ulaşan aşırı sıcak hava dalgası ve güçlü rüzgarların ardından çoklu orman yangınlarına sahne olurken Cezayir devlet televizyonunun haberine göre, ülkedeki yangınlarda 28'i asker 37'si sivil olmak üzere yaşamını yitirenlerin sayısı 65'e yükseldi. Yangınlardan en çok etkilenen bölgeler arasında başkent Cezayir'in yaklaşık 100 kilometre doğusunda yer alan Tizi Vizu eyaleti olduğu belirtildi.

Cezayir resmi ajansı APS'nin haberine göre 18 eyalette 71 ayrı noktada orman yangınları kaydedildi. Habere göre Tizi Vizu'da 22, kuzeydoğudaki sahil şeridi çevresindeki Becaya ve Tarif eyaletlerinde 13, Cicel eyaletinde de 11 noktada yangınlarla mücadele devam ediyor. Ülkenin çoğunlukla Amazig (Berberi) nüfusunun yaşadığı ve ulaşımın zor olduğu bu dağlık bölgelerinde çıkan orman yangınlarına ekiplerin müdahale etmekte zorlandığı belirtiliyor. Cezayir ordusu da yangınla mücadele çalışmalarına katılıyor.

Cezayir Başbakanı Eymen bin Abdurrahman dün yaptığı açıklamada, 25'i asker 17'si sivil 42 kişinin orman yangınlarında hayatını kaybettiğini bildirmişti.


SOSYAL MEDYADA 'CEZAYİR İÇİN DUA ET' KAMPANYASI

Cezayir'de sosyal medyada, köylerin etrafında ormanlık araziden yükselen turuncu alevlerin ve siyah dumanların görüntüleri sıkça paylaşıldı. Cezayirlilerin başlattığı İngilizce "Cezayir için dua et" etiketi sosyal medyada yoğun biçimde kullanıldı. Öte yandan kamuflaj kıyafetleri içinde yangınlara müdahale etmeye çalışan askerlerin görüntüleri de sosyal medyada öne çıkan görüntüler arasında yer aldı.
Associated Press haber ajansına konuşan Ayd Saade köyünden 92 yaşındaki Fatma Avdiye, gördüklerinin "dünyanın sonunu anımsattığını" vurgulayarak, "Çok korktuk. Tüm tepe dev bir alev yumağına dönüşmüştü." dedi. Avdiye, yaşadıklarını Cezayir'in Paris'e karşı bağımsızlık mücadelesi verdiği 1962 yılındaki savaş sırasında gerçekleştirilen Fransa bombardımanına benzetti. Amazig nüfusun yoğun yaşadığı bölgede öne çıkan muhalif parti Kültür ve Demokrasi Hareketi, hükümeti yangınlara müdahalede yetersiz kalmakla suçladı.

TÜRKİYE'DEN TAZİYE MESAJI

Türkiye Dışişleri Bakanlığının, Cezayir'de orman yangınlarında hayatını kaybedenler için yayımladığı taziye mesajında "Cezayir’in birçok kentinde devam eden orman yangınlarında sivillerin ve tahliye operasyonlarına katılan 25 askerin hayatını kaybetmesinin üzüntüyle öğrenildiği" vurgulandı.

Açıklamada, "Yangınlarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, dost ve kardeş Cezayir halkına ve hükümetine başsağlığı diliyoruz." ifadesi kullanıldı. Aynı şekilde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cezayirli mevkidaşı Ramtan Lamamra'ya ülkede devam eden yangınlarda hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti. Bakanlıktan yapılan bilgilendirmeye göre Çavuşoğlu, Cezayirli mevkidaşı Lamamra ile dün telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Çavuşoğlu mevkidaşına yangınlar sebebiyle geçmiş olsun dileklerini ileterek, hayatını kaybedenler için taziyelerini sundu.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber