Tarih : 05.10.2021 - 15:15 Yorum : 0

Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu! 2021 Nobel Fizik Ödülü’nü üç Bilim İnsanı kazandı!

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Nobel Ödülleri, bu yıl da sahiplerini buluyor. Her gün bir alan için açıklanması beklenen ödül sahiplerinin Fizik ayağı bugün açıklandı. 2021 Nobel Fizik Ödülü’nü Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann ve Giorgio Parisi olmak üzere 3 Bilim İnsanı kazandı!

Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu! 2021 Nobel Fizik Ödülü’nü üç Bilim İnsanı kazandı!

1901’den beri verilmekte olan ve dünyanın en prestijli ödülü olarak bilinen Nobel Ödülleri, bu yıl da sahiplerini bulmaya devam ediyor. Dün Tıp alanında verilen ödülün ardından bugün de Nobel Fizik Ödülü de sahiplerini buldu. Bu yıl Fizik ödülü 3 Bilim İnsanı arasında paylaşıldı. Syukuro Manabe’yi atmosferdeki karbondioksitin Dünya’nın yüzeyindeki sıcaklığı nasıl artırdığını gözler önüne sererek, şuan kullanılan iklim modellerinin temelini oluşturması ödüle götüren başarısı oldu. İklim ve hava durumu arasındaki bağlantıyı kuran modeli oluşturarak ödülü Manabe’yle paylaşan Hasselman, atmosferin ısısının artmasının insanların yaydığı karbondioksit olduğunu bu çalışmayla birlikte ortaya koymuştu. Ödülü paylaşan 3. isim olan Parisi ise 1980 civarında düzensiz karmaşık materyaller arasında gizli bir düzen keşfetmesinin ardından geliştirmiş olduğu çalışmalarla karmaşık sistemler teorisine bulunduğu ve bu keşif sayesinde fizikle birlikte matematik, makine, nörobilim ve biyoloji dallarına katkıları göz önünde bulunduruldu.

SYUKURO MANABE KİMDİR?

21 Eylül 1931’de Ehime’de doğan Syukuro, Japon-Amerikan Meteorolog’tur. 1958 yılında Tokyo Üniversitesi’nden doktora derecesini aldıktan sonra Amerika’ya gitti. 1997’ye kadar Amerika’da görev aldı. 1997’den 2001 yılına kadar olan süreçte Japonya’da Küresel Isınma Araştırma Bölümü Direktörü olarak görev yaptı. 2002 yılında Pinceton Üniversitesi Atmosfer ve Okyanus Bilimi Programı’nda misafir araştırma işbirlikçisi olarak Amerika’ya geri döndü. Hala Amerika’da kıdemli meteorolog olarak görev almaktadır.

KLAUS HASSELMANN KİMDİR?

25 Ekim 1931’de Hamburg’ta doğan Hasselmann, Alman Oşinograf ve İklim Modelleyicisi’dir. İklim değişkenliğinin Hasselmann modelini geliştirmesiyle tanınmaktadır. Hamburg Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Jeofizik Enstitüsü Genel Müdürü olarak doktora eğitimini de sonlandırdı. İklim dinamikleri, stokastik süreçler, okyanus dalgaları, entegre değerlendirme çalışmaları ve uzaktan algılama çalışmaları hakkında makaleler yayınlayan Hasselmann kariyeri boyunca çok sayıda ödülün sahibi oldu.

GİORGİO PARİSİ KİMDİR?

4 Ağustos 1948 doğumlu İtalyan Fizikçi Giorgio Parisi, . 1970 yılında Roma La Sapienza Üniversitesi’nden mezun oldu. Kuantum alan teorisi, istatistiksel mantıki ve karmaşık sistemler alanında yapmış olduğu çalışmalarla uzmanlaşmıştır. Yaptığı çalışmalarla çok sayıda ödülün sahibi olan Parisi, 2021 yılı Nobel Fizik Ödülü’nü Syukuro Manabe ve Klaus Hasselmann ile paylaşmıştır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber