• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1121
 • up
  USD
  7.765
 • up
  EURO
  9.052
 • up
  GBP
  10.0561
 • up
  Altın
  473.162
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 02.02.2015 - 19:27 Yorum : 1

Öldürülen Japon gazetecinin attığı Tweet rekor kırıyor!

Öldürülen Japon gazeteci Goto'nun attığı tweet paylaşım rekorları kırıyor...

Öldürülen Japon gazetecinin attığı Tweet rekor kırıyor!

IŞİD’in kısa bir süre önce 47 yaşındaki Japon gazeteci Kenji Goto'nun infaz görüntülerini yayınlamıştı, Kenji Goto’nun twitter hesabında 4 yıl önce yayınladığı mesaj sosyal medyada paylaşım rekorları kırıyor.

7 Eylül 2010 tarihli mesajında:

 

“Gözlerimi kapatıyorum ve kıpırdamıyorum. Öfkelenir ya da bağırırsam bu her şeyi bitirir. Bu duaya yakın bir şey. Nefret insanlar için değil. Ancak tanrı yargılar. Ben Arap kardeşlerimden bunu öğrendim”

Pazartesi günü 20.000 retweet alan Goto’nun twitter hesabındaki bu mesaj birçok kullanıcı tarafından paylaşıldı. Tolerans ve hoşgörü ifadeleri içeren bu mesaj Japon twitter kullanıcıları tarafından, Goto’nun Sierra Lione, Afganistan ve Irak’ta çocukların çektiği acı üzerine yaptığı haberlere olan hayranlık ifadeleriyle birlikte paylaşılıyor.

Goto’nun son attığı tweet ise Ekim ayı tarihli. Hesabın Goto’ya ait olduğu arkadaşı Toshi Maeda tarafından da teyit edildi.


Fidye istenmişti
Suriye’de IŞİD militanları 20 Ocak’ta internet üzerinden, Haruna Yukava ve Kenji Goto adlı iki Japon rehinenin görüntüsünü yayımlayarak, rehinelerin hayatlarına karşılık Japon hükümetinden 72 saat içinde fidye olarak 200 milyon dolar istemişti.

VİDEO YAYINLANDI
İstekleri yerine getirilmeyen örgüt, Yukava’nın öldürüldüğünü duyurmuş, daha sonra, 2005’te Amman’da 57 kişinin öldüğü “Kara Çarşamba” saldırılarına katılan Irak uyruklu Sacide er-Rışavi’nin 24 saat içinde serbest bırakılmaması halinde Kenji Goto ve Ürdünlü pilot Muaz el- Kesasibe’nin de öldürüleceğini açıklamıştı. IŞİD önceki gün bir video yayınlayarak turuncu kıyafetler giydirilmiş Japon rehine Kenji Goto’nun başı kesilmiş görüntüsünü gösterdi. Bu görüntülerin yayınlanması Japonya’ya ve gazeteci Kenji Goto’nun evine bomba gibi düştü. Goto’nun annesi Junko İşido duygularını, “Kendimi ifade edecek kelimeleri bulamayacak kadar üzgünüm. Kenji öldü ve benim yüreğim parçalandı. Çocukları savaş ve yoksulluktan kurtarmayı arzuluyordu. Oğlumun yaptığı en son şey arkadaşına yardım etmek için Suriye’ye gitmekti. İnsanların oğlumun insaniyetini ve cesaretini anlamasını umuyorum. Tek umudum, Kenji’nin, çocukları, savaş ve fakirlikten kurtarma çabasını bizim devam ettirebilmemiz. Size burada söz veriyorum ben onun çabalarını sürdürmeye devam edeceğim” sözleriyle ifade etti.

ORTADOĞU'YA YARDIMLARIMIZ SÜRECEK
Terör örgütü IŞİD’in elindeki ikinci Japon rehine Kenji Goto’nun öldürüldüğünü gösteren görüntülerin yayınlanmasının ardından Japonya Başbakanı Şinzo Abe bakanlar kurulunu topladı.  Abe burada yaptığı konuşmada, “Japonya terörizme boyun eğmeyecek ve Ortadoğu’ya insani yardım göndermeye devam edecek. Bu teröristleri asla affetmeyeceğim” dedi. IŞİD’in Goto’yu infaz etmesi karşısında “çok kızgın” olduğunu ifade eden Abe, “Çok derin üzüntü içindeyim” diye konuştu.

 

 
 

YORUM YAPIN

 

1 Yorum

 1. ahmet

  Amarikidan bunlar ekkileniyor Guantanamo ceza evinden bir baglattimi kumaş dikiş sekil oradan?ordammi bi arzulari var?

 
Daha fazla yorum
 
© 2004 - TGRT Haber