Tgrt Haber
10 Aralık 2023 10:28 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 10:34

Dünya genelinde 3’üncü! Merkez Bankası 39 ton altın aldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2023’ün üçüncü çeyreğinde altın rezervini 39.2 ton artırdı. Yıl boyu 44 ton altın satan TCMB, dünya genelinde üçüncü sıraya yerleşti.

Editör: İmran Baran / Kaynak: Patronlar Dünyası
Dünya genelinde 3’üncü! Merkez Bankası 39 ton altın aldı
TCMB, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Altın Rezervi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023’ün üçüncü çeyreğinde altın rezervini 39.2 ton artırarak dünya genelinde üçüncü sıraya yerleşti.

Dünya Altın Konseyi’nin üçüncü çeyreğe ilişkin açıkladığı verilere göre Çin Merkez Bankası altın rezervini 78 ton artırarak en çok altın alan Merkez Bankası unvanını alırken Çin’i yılın üçüncü çeyreğinde altın rezervini 56.6 ton artıran Polonya takip etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise altın rezervini 39.2 ton artırarak dünya genelinde üçüncü sıraya adını yazdırdı.

Kazakistan’ın merkez bankası 4.15 ton altın satarak 1 tonun üzerine altın satan tek merkez bankası oldu.

YIL BOYU 44 TON ALTIN SATTI

Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre merkez bankalarının altın alımı 2023’te devam ederken, TCMB ise diğerlerinden olumsuz ayrıştı. 2023’ün Ocak-Ekim döneminde altın rezervini 200 tondan fazla artıran Çin Merkez Bankası ilk sırada yer alırken, 100 tondan fazla altın alan Polonya’nın merkez bankası da ikinci sıraya yerleşti. Aynı dönemde en çok altın satan merkez bankası ise TCMB oldu. TCMB,  mart-mayıs dönemindeki yoğun altın satışlarının etkisiyle altın rezervini 2023’te 44 ton azalttı. 2023’te altın rezervinde somut düşüşlerin görüldüğü diğer ülkeler ise Kazakistan, Özbekistan ve Kamboçya oldu.

Dünyanın en büyük altın rezervine sahip ülkesi ise bir kez daha ABD oldu. ABD, 8.133 tonluk altın rezerviyle açık ara farkla ilk sırada yer aldı. İkinci sıradaki Almanya’nın 3.352, üçüncü sıradaki İtalya’nın ise 2.451 tonluk altın rezervi bulunuyor. Türkiye ise 478.97 tonluk rezerv ile dünyada 11’inci sırada yer alıyor. Bir diğer yandan, döviz rezervinde ise Türkiye 30’uncu sırada yer alıyor. Üçüncü çeyrek itibarıyla TCMB’nın 76.3 milyar dolarlık döviz rezervi bulunuyor.

İLGİ GİDEREK BÜYÜYECEK

Dünya Altın Konseyi, merkez bankalarının geçen yıl başlayan ve bu yıl devam eden altına ilgisinin 2024’te de sürdürmesini bekliyor. Konsey, merkez bankalarının 2022’de kırılan altın alım rekorunu bu yıl bir kez daha kırmasının olası olduğunu belirtti. Konsey’in 2024 yılına ilişkin raporunda, merkez bankalarının altın alımlarının son iki yıla kıyasla azalmasına rağmen sarı metale yönelik ilginin süreceği öngörüldü. Konsey’in hesaplamasına göre merkez bankalarının artan talebi, bu yılın en çok kazandıran yatırım araçlarından altının yüzde 10 değerlenmesini sağladı.

Kaynak: Patronlar Dünyası
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...