2022-05-17 19:05:00 | Son Güncelleme : 2022-05-17 19:47:08

Düşen konut satışlarını yabancılar frenledi: Rus akını listenin ilk sırasında

TÜİK, Nisan ayı konut satış istatistiklerini paylaştı. Satışlar Türkiye genelinde geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 38,8 arttı. 133 bin 58 olan satılan konut sayısı, Mart ayına göre ise yüzde 0,8 düştü. Ancak yabancı alıcıların payı arttı. İlk sıraya Ruslar yerleşti...

Türkiye'den konut alan yabancılar listesinde, Ruslar ilk kez birinci oldu.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Türkiye'den konut alan yabancılar listesinde, Ruslar ilk kez birinci oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Türkiye geneli konut satışları nisan ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 38,8 artarak 133 bin 58 oldu. Nisanda satılan konut sayısı Marttaki 134 bin 170 konut satışından yüzde 0,8 düştü.

Ocak-nisan dönemindeki konut satışları da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,2 artışla 453 bin 121 olarak gerçekleşti.

YABANCIYA SATIŞTA YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE ARTIŞ

Yabancılara yapılan konut satışları nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 58,1 artarak 6 bin 447'ye çıktı. Geçen ay toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,8 oldu.

Yabancılara konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 564 konut satışıyla İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla 1970 konut satışıyla Antalya, 333 konut satışıyla Ankara izledi.

Nisanda ülke uyruklarına göre en çok konut satışı 1152 adetle Rusya vatandaşlarına yapıldı. Bu ülke vatandaşlarını sırasıyla 905 konutla İran, 714 konutla Irak vatandaşları izledi.

NÜFUSU BÜYÜK İLLER İLK SIRADA

Konut satışlarında lider il İstanbul oldu. 26 bin 330 konut satışı ve yüzde 19,8 ile en yüksek paya sahip olan İstanbulu 12 bin 195 konut satışı ve yüzde 9,2 pay ile Ankara, 8 bin 459 konut satışı ve yüzde 6,4 pay ile İzmir takip etti.

Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 25'er konutla Ardahan ve Hakkâri, 47 konutla Bayburt olarak kayıtlara geçti.

SIFIR KONUT SATIŞINDE ÇEYREK BÜYÜME

İlk el konut satış sayısı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,7 artarak 36 bin 421'e ulaştı. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı yüzde 27,4 olarak tespit edildi. İlk el konut satışları ocak-nisan döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,4 artışla 130 bin 858 oldu.

Gerçekleştirilen 133 bin 58 konut satışından ipotekli konut satışları nisanda yıllık bazda yüzde 82,9 artış göstererek 32 bin 30 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 24,1 olarak gerçekleşti.

Ocak-nisan döneminde yapılan ipotekli konut satışları da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55,1 artışla 100 bin 372 olarak kaydedildi. Nisan ayındaki ipotekli satışların 7 bin 239'unun, ocak-nisan dönemindeki ipotekli satışların ise 25 bin 724'ünün ilk el satış olarak gerçekleştiği belirlendi.

Ülke genelinde diğer konut satışları nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,9 artarak 101 bin 28'e yükseldi. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 75,9 olarak hesaplandı.

Ocak-nisan döneminde gerçekleşen diğer konut satışları ise yıllık bazda yüzde 19,9 artışla 352 bin 749'a çıktı.

Nisanda ikinci el konut satışları yıllık bazda yüzde 45 artış göstererek 96 bin 637'ye yükseldi. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı yüzde 72,6 olarak belirlendi. İkinci el konut satışları ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 29,3 artışla 322 bin 263'ü buldu.

RUSLAR İLK KEZ ZİRVEDE

Türkiye'de yabancılara yönelik yapılan konut satışları geçen ay yüzde 58,1 artarak 6 bin 447'ye ulaşırken, tüm zamanların en yüksek nisan ayı rakamı görüldü.

Ukrayna-Rusya savaşı sonrası Türkiye'deki konut yatırımını artıran Ruslar, nisanda yabancıya satışta ilk kez zirvede yer aldı. Rusların nisanda Türkiye'den aldığı konut sayısı yüzde 186,6 artarak 1.152 adede ulaştı.

Geçen ay Rusları 905 adetle İranlılar, 714 ile Iraklılar, 311 ile Kazakistan vatandaşları izledi. Almanya, Afganistan, Ukrayna ve Yemen vatandaşları da en çok konut satın alanlar arasında yer aldı.

Nisanda Ukraynalılara yapılan konut satışı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 185,9 artarak 92'den 263 adede yükseldi. Her iki ülke vatandaşlarının yatırımlarındaki artışın genel ortalama olan yüzde 58,1'in çok üzerinde gerçekleşmesi dikkati çekti.

"Yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyoruz"
Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dış ülke yatırımcılarının ilgi odağı olmaya devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Daha önce yabancıya satışın önündeki bazı zorlukları ortadan kaldıracak düzenlemelere ihtiyaç olduğunu dile getirdiklerini anımsatan Özyurt, bununla ilgili adımlar atıldığını, bu sayede rakamların daha da yukarıya çıkacağını söyledi.

Özyurt, açıklanan son destek paketlerinin beklemede olan vatandaşları harekete geçirebileceğini kaydederek, inşaat projeleri için verilen desteğin ise arzı artıracağını anlattı.

'YABANCILARIN İLGİSİNİ YURTDIŞINDA DA GÖRÜYORUZ'

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır da yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan ilgisinin ve inancının artan bir ivmeyle devam ettiğini belirterek, "Bu da bize Türkiye gayrimenkul sektörünün yurt dışında yaşayan yabancılar için ne kadar cazip ve avantajlı görüldüğünü gösteriyor. Yaptığımız görüşmelerde yabancıların sektörümüzle çok yakından ilgilendiklerini bizzat görüyoruz." diye konuştu.

En az 500 bin dolar karşılığı döviz tutarında katkı payını BES'e yatıran yabancıların Türk vatandaşlığı için başvurabilme hakkına kavuşacağına dair değişikliğe değinen Bahadır, "Bu da önümüzdeki dönemlerde yabancı yatırımcının daha çok ilgisiyle karşılaşabileceğimiz anlamına geliyor. Hem yerli hem de yabancılarda artacak konut üretimine katkı sağlayacak, piyasa canlanacak." açıklamasında bulundu.

ANTALYA GÖZDE

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün ise uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye yönelik ilgisinin artışından bahsederek, "Ülkemizin konutta yabancı yatırımcılardan aldığı talep Avrupa'daki rakiplerine göre daha yüksek artıyor. İlerleyen zamanlarda bu alanda önde gelen ülkelerden olacağız." ifadelerini kullandı.

Antalya'da hem yerliye hem de yabancıya yapılan konut satışında artışların yaşandığını aktaran Özgün, kentin uluslararası yatırımcıların gözdesi haline geldiğini söyledi.

Özgün, "Savaştan sonra sadece Rusların değil Ukraynalıların da ilgisi artış gösterdi. Antalya'da bu artışı net bir şekilde görebiliyoruz." diye konuştu.

RUSLAR TÜRKİYE'Yİ GÜVENLİ GÖRÜYOR

Akzirve Satış Müdürü Hakan Sabbağ da savaş sonrası Rusların Türkiye'de konut yatırımını artırdığını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Geçen ay Rusların Türkiye'den aldığı konut adedi yüzde 186,6 artarak 1.152'ye yükseldi. Şu an Ruslar için en güvenli ülke Türkiye. Bunu kendilerinden de duyuyoruz. Önceden Antalya özelinde alıyorlardı şimdi İstanbul ve diğer bazı kentlerimizde de yatırım yapmaya başladılar. Hatta Rusya'da hizmet veren bazı şirketlerin personeline İstanbul'dan çalışmalarını sürdürebileceğini söylediğine dair duyumlarımız var."

Hakan Sabbağ, Türkiye'ye yönelik uluslararası gayrimenkul yatırımının giderek arttığını kaydederek, Kazakistan, Güney Kore, Çin gibi ülke vatandaşlarının alımlarında artış yaşandığını söyledi.

Sabbağ, yabancıların konut yatırımının yaz aylarında artacağını belirterek, özellikle Suudi Arabistan ve bazı Körfez ülkelerinden gelen taleplerde net artış yaşanacağını sözlerine ekledi.