2022-06-25 23:28:00 | Son Güncelleme : 2022-06-25 23:36:33

Ekmek fiyatında yeni gelişme: Federasyon gün vererek duyurdu! Zam son buluyor

Ekmeğin kilogram fiyatının 20 lira olduğunu belirten Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, 200 gram ekmeğin 5 liradan satılmasının yasal olmadığını söyledi. İstanbul'da 3 ilçede ekmeğin 5 liradan satılmasına ilişkin Balcı, pazartesi günü bu uygulamanın son bulacağını açıkladı.

Ekmek fiyatında yeni gelişme: Federasyon gün vererek duyurdu! Zam son buluyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Samsun'da düzenlenen Mesleki Değerlendirme ve İstişare Toplantısı'nda, ekmek fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde buldu. İstanbul'un 3 ilçesinde ekmeğin 5 liradan satılmasıyla ilgili Halil İbrahim Balcı, "Yapılan çalışma neticesinde bu 3 ilçede 5 lira uygulaması son bulmuş oluyor pazartesi gününden itibaren." dedi.

Son zamanlarda kamuoyunda gündeme gelen "İstanbul'da ekmek 5 lira oldu" konusuna değinen Balcı, "Geçen hafta İstanbul'un 3 ilçesinde ekmek 5 lira uygulaması başladı. Yasal olmayan uygulamanın doğru olmadığını ifade ettik. Türkiye'de azami ekmek kilogram fiyatı 20 lira. Siz 200 gram ekmeği 5 liradan satarsanız bu, 20 liranın üzerinde bir fiyat oluyor. Meslektaşlarımızın bu yanlıştan döneceğini, yasal olmayan bu uygulamanın sürdürülebilir olmayacağını ifade etmiştik. Bu hafta itibarıyla bu yanlıştan döneceklerini söylemiştim. Yapılan çalışma neticesinde bu 3 ilçede 5 lira uygulaması son bulmuş oluyor pazartesi gününden itibaren." diye konuştu.

1 KG EKMEK 20 LİRA

Gram farklılığından dolayı bazı illerde fiyatın farklı olabileceğini belirten Balcı, ama kesinlikle Türkiye'nin hiçbir yerinde kilogram fiyatının 20 liranın üzerine çıkmayacağını söyledi.

Bahsi geçen 3 ilçede ve İstanbul’un tamamında tüm Türkiye’de olduğu gibi ekmek kilogram fiyatının azami 20 liranın üzerinde olmayacağını vurgulayan Balcı, “Şubat ayında, 'Ekmek fiyatı 6 lira, 7 lira, 10 lira olacak' söylentileri ve halkımızı tedirgin edecek ifadelerin gerçek olmadığını görmüş oluyoruz. Haziran ayının ortasındayız. Ekmek en ucuz temel gıda maddesi. Bunun böyle devam edebilmesi ve bu sürecin geçici olduğunu düşündüğümüzden dolayı fırıncı esnafımız gerekli hassasiyeti, fedakârlık yaparak gösteriyor” dedi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı

TEMMUZ ZAMMI SONRASI EKMEĞE ZAM SİNYALİ

Bugüne kadar ilgili bakanlıklarla bunun devamını sağlayabilmek için sürekli diyalog halinde olunarak yapılması gerekenlerin yapıldığını belirten Balcı, “Ama temmuz ayında her ne kadar, 'Gündemimizde 5 lira fiyat yok' diyorsak da eğer çalışanların ücretlerinde, yani asgari ücrette ciddi değişiklik olması, elektrik ücretlerinde artış olması durumunda ekmek üreten işletmelere bir ayrıcalık tanımak gerekiyor. Bununla ilgili bugüne kadar olduğu gibi bakanlıklarla görüşmemiz olacak."

UNDA DESTEK OLMASA 5 LİRA BİLE KURTARMAZDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla undaki desteklemenin devam ettiğine dikkati çeken Balcı, açıklamasında şunları dile getirdi:

"Haziran ayında Cumhurbaşkanı'mızın talimatıyla eğer undaki desteklemeler devam etmemiş olsaydı bugün 5 lira bile fırıncı esnafını kurtarmıyor olabilirdi. Yani ekmek 5 lira ve 5 lira üzerinde olabilirdi. Cumhurbaşkanı'mıza teşekkür etmek istiyorum, bu hassas dönemde undaki destekleme devam ettiği için. Bugün ekmeği bu fiyatta tutabiliyoruz. Yani kilogramı azami 20 liranın üzerinde olmuyor, 4 liradan 200 gram ekmek satmış oluyoruz. Dolayısıyla geldiğimiz süreç içinde nasıl hassas davranmışsak, süreç inşallah tamamlanıncaya kadar hassasiyete devam edeceğimizi ümit ediyorum. Ticaret Bakanlığımız, Tarım ve Orman Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımız ile yapılacak düzenlemelerle bu süreci bugüne kadar nasıl getirdiysek, bundan sonraki hedefimiz sağlıklı şekilde noktalamak olacaktır."

KİMSENİN HALKI TEDİRGİN ETMEYE HAKKI YOK

Fırıncı esnafını sıkıntıya sokacak kalemlerde değişiklik olması durumunda çözümü için çalışma içinde olacaklarını anlatan Balcı, "Ekmek fiyatını yanlış bilgilendirip bilgi kirliliği yapmamak gerekiyor. Ekmek, halkımızın temel gıda maddesi olduğu için hassas bir konu. Halkımızı tedirgin etmeye kimsenin hakkı yok. Bir değişiklik olması durumunda yetkili kurum olan Fırıncılar Federasyonu bu konuda açıklama yapacak. Ekmek fiyatı konusunda kimse niyet okumasın." ifadesini kullandı.

Etiketler