26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %61
Rüzgar 4.68 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
28˚/19˚
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-22 21:03:12

Ekonomistlerle buluşan Bakan Nebati 'doları düşürecek yeni hamle'yi duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomistler, akademisyenler ve piyasa katılımcıları ile bir araya geldi. Şirketlerin 10 milyar dolar civarında döviz bozdurma planlarının olduğunu toplantıda katılımcılarla paylaşan Bakan Nebati, kur garantili mevduat hesaplarına 10 milyar dolar civarında girdi olunca döviz kurlarında bir gerileme olabileceğine dikkat çekti.

Ekonomistlerle buluşan Bakan Nebati 'doları düşürecek yeni hamle'yi duyurdu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde akademisyenler, ekonomistler ve piyasa katılımcıları ile bir araya geldi. 60’a yakın ekonomist, akademisyen ve piyasa katılımcılarının katıldığı toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantıda Türkiye’nin yeni ekonomik modeli, kur korumalı mevduat hesabı, ekonomide yaşanan güncel gelişmelere ilişkin konular ele alındı. Önümüzdeki günlerde şirketlerin kur garantili mevduat hesaplarına 10 milyar dolar katkıda bulunmasının beklendiği öğrenildi.

FİNANSAL ENSTRÜMANLAR DEVREYE ALINABİLİR

Toplantıda kur korumalı mevduat hesabı, Türkiye’nin yeni ekonomik modeli, ekonomide yaşanan güncel gelişmelere ilişkin konuların ele alındığı öğrenildi. Toplantıda Bakan Nebati’nin ‘kur korumalı mevduat’ gibi finansal enstrümanların devreye alınabileceğine işaret ettiği bildirildi.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda Bakan Nebati’nin bir sunum gerçekleştirdiği, sunum sonrasında ise tüm katılımcıların sorularını cevapladığı öğrenildi. Toplantı sonrası ise katılımcılar görüşülen konu başlıklarına ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

DÖVİZ KURLARINDA GERİLEME GERÇEKLEŞEBİLİR

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, şunları söyledi:

Toplantıda ekonomide çok ciddi projelerin olduğu söylendi. Merkez Bankası’nın önümüzdeki haftalarda yeni finansal enstrümanları açıklayacağı ifade edildi. Önümüzdeki günlerde şirketlerin 10 milyar dolar civarında döviz bozdurma planlarının olduğu söylendi.

Kur garantili mevduat hesaplarına 10 milyar dolar civarında girdi olunca döviz kurlarında bir gerileme olabileceğine dikkat çekildi. Bakanımız 20 Aralık akşamında piyasalara Merkez Bankası'nın ve devletin bir müdahalesi olmadığını ifade etti.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş

RİSKLERİ ORTADAN KALDIRMAMIZ MÜMKÜN

Ekonomist Hikmet Baydar ise şöyle konuştu:

Piyasanın en çok önem verdiği konu güvendir. Açık ve net bir şekilde gereken bilgileri Hazine ve Maliye Bakanımız açıkladı. Son derece samimi bir görüşme gerçekleşti. Nerdeyse herkes içini döktü diyebilirim. Dolayısıyla burada bizim kafamızdaki karışıklıkları gidermeye çalıştı. Son derecede başarılıydı.

Bizler de düşünce ve fikirlerimizi ifade ettik. Oldukça olumlu bir görüşme oldu. Böyle görüşmelerin sık sık tekrarlanması taraftarıyım. Çünkü piyasadaki belirsizlikler hep önümüze kur riski ve faiz riski olarak çıkıyor. Böyle toplantılarla bu riskleri ortadan kaldırmamız mümkün olabilecektir.

ÇOK VERİMLİ BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİ

Portföy şirketi yöneticisi Bora Doğanay ise “Çok verimli bir toplantı gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanımızın pozitif enerjisiyle bizde yeni program hakkında detaylı bilgi erdi. Sektör olarak bu konuyla alakalı olarak görüşlerimizi ve beklentilerimizi ilettik. İnşallah herkes için hayırlı sonuçlar olur” ifadelerini kullandı.

Etiketler