Tgrt Haber
12 Şubat 2024 10:51 - Güncelleme : 12 Şubat 2024 10:53

Emekliye emlak vergisi muafiyeti, EYT'li yararlanabilecek mi?

Belli şartları sağlayan emekliler emlak vergisinden muaf tutuluyor. Geçen yıl emekli olan EYT’liler vergiden muaf olması için sağlaması gereken şartlar belli oldu.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Habertürk
Emekliye emlak vergisi muafiyeti, EYT'li yararlanabilecek mi?
Emlak Vergisi, Emekli, Eyt

Hiçbir geliri olmadan sadece emekli aylığı, dul ve yetim aylığı alanlar ile engelli, gazi, şehitler emlak vergisinden muaf olacak. Peki, çalışan EYT’li de bu haktan yararlanabilecek mi?

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEYECEK?

Emlak vergisi ödemeleri 1 Mart – 31 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. İkinci taksitler ise 30 Kasım’a kadar ödenecek. Hiçbir geliri olmayanlar ile gelirleri sadece emekli, dul ve yetim aylığından ibaret olanların, engellilerin, gazilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutlarından emlak vergisi alınmayacak. 

2023’TE EMEKLİ OLAN EYT’Lİ DE YARARLANACAK

Emlak vergisi muafiyetinden, geçen yıl çıkan emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ile emekli olan EYT’liler de faydalanabilecek.  2023 yılında emekli olan EYT’liler muafiyetten bu yıldan itibaren yararlanırken 2024’te emekli olanlar ise gelecek yıldan itibaren emlak vergisi muaf olabilecek.

Emekliye emlak vergisi muafiyeti, EYT'li yararlanabilecek mi? - 1. Resim

ÇALIŞAN EYT’LİYE MUAFİYET YOK

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, Emeklilerin emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmesi için herhangi bir işte çalışmamaları, faiz, temettü gibi sermaye iradı gelirlerinin bir önceki yıl uygulanan gelir vergisi tarifesinin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmaması gerekiyor. 

Emekli olduktan sonra sigortalı bir işte çalışmaya devam eden EYT’liler için emlak vergisi muafiyeti uygulanmaz. Çalışmayı bıraktıktan sonra emlak vergisi muafiyetinden yararlanmaya başlarlar.

150 BİN LİRAYI AŞAN SERMAYE İRADINA DİKKAT

Bu yıl emlak vergisi muafiyetinden yararlanan emeklilerin geçen yıl mevduat faizi, temettü gibi gelirlerinin toplam tutarı 150 bin lirayı aşmamalı. Geçen yılki sermaye iradı gelirleri toplamı 150 bin lirayı aşan EYT’liler bu yıl emlak vergisi muafiyetinden yararlanamazlar.

Diğer taraftan, gelir getirmeyen dükkan, arsa ve araziye sahip olan EYT’liler ise emlak vergisi muafiyetinden yararlanırlar.

Kaynak: Habertürk
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...