2021-11-12 11:25:29

En büyük Müslüman ülkeden şok kripto para kararı! Bitcoin haram mı helal mi?

Dünyanın en büyük Müslüman ülkesi Endonezya'nın diyanet kurulu Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili önemli bir karara imza attı. Ulusal Ulema Konseyi kripto paraları haram ve yasak olarak nitelendirdi.

En büyük Müslüman ülkeden şok kripto para kararı! Bitcoin haram mı helal mi?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Son dönemlerin popüler yatırım aracı haline gelen kripto paralar için şok bir karar geldi. Endonezya’da Ulusal Ulema Konseyi kripto paraları haram ve yasak olarak nitelendirdi. Gerekçe olarak ise bu burada belirsizlik, bahis ve zarar olduğunu ifade edildi.

Konsey, kripto paranın 'islama dayalı yönetim kanunlarına uygun hale getirilirse kullanılabileceğini ifade etti.

Endonezya merkez bankası ise henüz kripto paralarla ilgili resmi bir karar açıklamazken, 2021 yılının ilk 5 ayında ülkede kripto para işlem hacmi 35 milyar dolar olarak gerçekleşti.

BORSA KURULMASI SERBEST

Ancak ülkede Bitcoin ve kripto paralar bir yatırım seçeneği olarak emtia vadelileri ile birlikte işlem görebilirken, kripto para borsalarının kurulması da serbest. Buna rağmen Endonezya kripto paraların ülkede bir para birimi ve ödeme aracı olarak kullanılmasına izin vermiyor. Ülkedeki tek yasal para birimi ve ödeme aracı Endonezya Rupisi.

Bitcoin çarşamba günü 69 bin dolar sınırına kadar yaklaşarak tüm zamanların rekorunu kırmasının ardından bugün 64 bin 651 dolardan işlem görüyor. 

Etiketler