2022-06-22 15:00:00 | Son Güncelleme : 2022-06-22 15:32:00

Et fiyatları ne kadar oldu? Yüzde 48 zam sonrası 2022 et fiyatları!

Et fiyatları, yapılan KDV indirimlerinin ardından en sık araştırılan konular arasında yerini aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu temel gıda ürünlerindeki KDV indirimlerinin, fiyatlara nasıl yansıyacağı merak ediliyordu. Fakat Et ve Süt Kurumu'nun kırmızı ete yüzde 48 oranında uyguladığı zam sonrası, et fiyatlarında yeniden yükseliş gözlendi. Peş peşe gelen zamları sonrasında market ve kasap fiyatlarının ne kadar olduğunu sorgulayan vatandaşlar yaptıkları aramalarda, “Et KDV oranı düştü mü?”, “Et fiyatlarına kaç TL zam geldi?”, “Etin kilosu kaç TL oldu?”, “1 kg kıyma kaç TL?”, “Karkas et fiyatları ne kadar oldu?” sorularına cevap aramaya başladı.

Et ve Süt Kurumu kırmızı ete yüzde 48 zam uyguladığını açıkladı.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Et ve Süt Kurumu kırmızı ete yüzde 48 zam uyguladığını açıkladı.

Temel gıda ürünlerinde gerçekleştirilen %7’lik KDV indirimi ile %8’den %1’e düşürüldüğünü bildiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından gözler market ve kasap fiyatlarına çevrilmişti. Kararın Resmi Gazete’de de yayımlanmasıyla birlikte temel gıda ürünlerinde KDV oranının %1’e düşürülmesine ilişkin uygulamalar başlamış ve et fiyatlarında gözle görülür bir indirim gerçekleşmişti. Fakat Et ve Süt Kurumu'nun kırmızı ete yüzde 48 oranında uyguladığı zam ile birlikte et fiyatlarında yeniden bir yükseliş meydana geldi. O tarih itibariyle peş peşe gelen zamların ardından güncel et fiyatları en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. Peki KDV indiriminin ardından yapılan zamlarla et fiyatları ne kadar oldu? 1 kg kıyma kaç TL? Kırmız et fiyatı ne kadar? Et KDV oranı 2022 dahil tüm detaylar…

ET KDV ORANI DÜŞTÜ MÜ? İNDİRİM SONRASI YENİ ZAM!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temel gıda ürünlerinde %8 olan KDV oranının %1’e düşürülmesine dair yapmış olduğu açıklamaların ardından market ve kasap fiyatlarına yansımaları merak edilmeye başladı. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, “Biz sözümüzün ardında durarak 7 TL olan indirimi bir kilo ette 10 TL olarak uyguladık. Kıymayı 120 TL’den, 110 TL’ye kuşbaşı 130 TL’den, 120 TL’ye düşürdük.” ifadelerini kullanarak KDV indirimlerinin et fiyatlarına olan etkilerine dair açıklamalarda bulundu.

Gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesiyle birlikte et fiyatlarını değerlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, indirimin yapılması durumunda bu indirimi fiyatlara uygulayacaklarına dair verdikleri sözü tuttuklarını ve bir kilo et fiyatının 10 TL düşürüldüğünü ifade etti. Et ve Süt Kurumukırmızı ete yüzde 48, beyaz ete de yüzde 15 oranında zam uyguladığını açıkladı. Son gelişmenin ardından gözler et fiyatlarına çevrildi. 

ET FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Temel gıda ürünlerinde gerçekleştirilen KDV indirimleri ile birlikte et fiyatlarının ne kadar olduğu vatandaş tarafından merak ediliyor. Artan gıda fiyatlarına karşın vatandaşın parasını korumaya yönelik gerçekleştirilen uygulamalar neticesinde KDV indirimi kararı alındı. Temel gıda ürünlerinde uygulanacak olan KDV indirimine dair açıklama yapan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, etin yeni fiyatının ne kadar olması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu. Ağaoğlu yapmış olduğu hesaplamaların ardından 135,66 TL olan bir etin fiyatının KDV indiriminin ardından 125,50 TL olması gerektiğini vurgulamıştı. KDV indiriminin ardınan yapılan düşüşlerle birlikte 90 liraya gerileyen dana etinin fiyatı, son dönemlerde gelen zamların ardından 120 liraya kadar yükselmişti. Bu fiyat bölgelere, marketlere ve şarküterilere göre değişiklik göstererek, 145 liraya kadar yükseliş gösterdi.

Fiyat artışlarını değerlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, sadece kırmızı ete değil, her şeye zam geldiğini vurguladı. Fiyatların nereye kadar yükseleceğini öngöremediklerini belirten Yalçındağ, “Vatandaşın satın alama gücünün de bir sınırı var. Bu sınır aşıldı gibi geliyor bana. Biz asla bir fiyat artışı düşüncesi içinde değiliz. Durum sıkıntılı ve önümüz karanlık” ifadelerini kullandı. Yalçındağ, özellikle son dönemde gelen zamlardan sonra fiyatların her hafta yukarı doğru gittiğini de açıklamalarına ekledi.

Et ve Süt Kurumu (ESK), son dönemlerde yaşanan gelişmeler neticesinde kırmızı ete yüzde 48 oranında zam uygulayacağını açıkladı. Yapılan yüzde 48 zamla birlikte kıyma ve dana eti fiyatları da yükseliş gösterdi. İlgili tarih itibariyle ardarda gelen zamlar ile birlikte gözler karkas et fiyatlarına çevrildi. Özellikle Kurban Bayramı'na sayılı günler kala güncel et fiyatları yoğun bir şekilde araştırılmaya başladı. Kilosu 90 TL olan Karkas et fiyatları, son haftada 100 TL’nin üzerine çıkarak yeni bir artış gösterdi. 2022 yılına 60 TL ile başlayan ve kısa bir süre içerisinde gelen zamlarla birlikte 90 TL’yi gören et fiyatları, Haziran 2022 tarihi itibariyle 100 TL’yi aşmış olacak.

KIYMA VE DANA ETİNİN KİLOSU KAÇ TL OLDU?

KDV indiriminin 10 TL gibi bir gerilemeye neden olacağı et fiyatlarında kıyma ve dana etinin kilosunun ne kadar olduğuna dair araştırmalar yapılmaya başladı. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, söz verdikleri indirimi etiketlere uyguladıklarının altını çizerek, “Biz indirimi etiketlere yansıttık. Fırsatçılık hiçbir zaman yapmadık. KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi konusunda biz ısrar ettik. Cumhurbaşkanımız açıkladı, esnafa bir nefes oldu. Esnafın da girdileri çok. 70 TL dana alıyorsak bunun yüzde 25’i kemik ve kasaba ulaşana kadar verdiği firedir. Girdilerimiz çok arttı. Bunları hesaba koyarsam kasabımız asla fırsatçılık yapmadı. Bugün yine söylüyorum bugün en ucuz ürün ettir. Bugün bir patlıcan 25 TL. Yarısı çöpe gidiyor. Ama etin hepsini yiyoruz. Biz sözümüzü tuttuk yüze 7,7 TL ediyordu biz 10 TL düştük. Vatandaşlarımız etiketlere dikkat esin. Biz etiketlere yansıttık. Kıyma 120 TL’den, 110 TL’ye kuşbaşı 130 TL’den, 120 TL’ye düşürdük.” ifadelerini kullanmıştı.

Et ve Süt Kurumu'nun yapmış olduğu yüzde 48'lik zammın ardından kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya yükselerek, satışa sunulmaya başladı. Kuşbaşı etin kilosu ise 92 TL'den 119,45 TL'ye yükseldi. Sucuk 143 liradan satışa sunulurken, dilimli pastırmanın fiyatı ise 269 TL oldu.

MİGROS ET FİYATLARI

 • Dana kıymalık kg 109,75 TL
 • Dana Antrikot kg 225,50 TL
 • Dana Fırınlık Kaburga 159,45 TL
 • Kuzu Kuşbaşı155,80 TL
 • Dana But Sotelik Et Çiftlik kg 159,66 TL
 • Dana Kemikli Kaburga 159,45 TL
 • Kuzu But kg (Kemikli bütün but) 125,95 TL
 • Dana Pirzola kg 169,95 TL
 • Dana Nuar kg 151,85 TL
 • Kuzu Sac Kavurmalık kg 125,95 TL

CARREFOURSA ET FİYATLARI

 • Dana Kıyma kg 19,74 TL
 • Dana Kuşbaşı kg 119,45 TL
 • Dana Biftek Tabaklı 139,45 TL
 • Kuzu Kıyma 123,55 TL
 • Dana Sote Tabaklı 139,45 TL
 • Kuzu Sote 165,70 TL
 • Dana Kemiksiz İncik 143,45 TL
 • Dana Kemikli İncik 137,65 TL

*Belirtilen fiyatlar internet fiyatlarıdır. Bu nedenle zamanla ve illere göre değişiklik gösterebilir.