Tgrt Haber
21 Kasım 2023 23:35 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 23:40

Ev hanımlarına erken emeklilik imkanı doğdu: Torba yasa Meclis'e geliyor

Ev hanımlarına emeklilik müjdesini içeren ikinci bir torba yasa daha Meclis gündemine geliyor. Hükümetin seçim vaatlerinden biri olan sosyal güvence desteği ile ev hanımlarına emekliliğin yolu açılıyor. Son hazırlıkları yapılan teklif ise kısa süre içerisinde Meclis'e sunulacak.

Editör: Birkan Cantürk / Kaynak: TGRT Haber
Ev hanımlarına erken emeklilik imkanı doğdu: Torba yasa Meclis'e geliyor
Tbmm, Torba Yasa

Milyonlarca vatandaş, çalışma hayatında yapılacak yeni düzenlemeleri içeren ikinci torba yasasında yapılacak yeni düzenlemeleri merakla bekliyor.

Yeni torba yasa düzenlemesinde detaylar netleşirken en dikkat çeken başlık ise ev hanımlarına emeklilik imkanı oldu. 

Kendine ait aktif bir sigortası ve sosyal güvencesi olmayan ev hanımları için sigorta sistemi devreye alınacak. Ev hanımları, isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvenceye kavuşturulacak.

EV HANIMLARI DAHA ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK

Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması ile devreye alınacak destek, sigorta primlerinin üçte birini oluşturacak. Mevcut asgari ücrete göre, bu tutar aylık bin 430 lirayı buluyor.

Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak. Böylece, ev hanımları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

KISA SÜRE İÇERİSİNDE MECLİS'E GELECEK

Ev hanımları, sosyal güvence ile sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek.

İkinci adımda, çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak. Torba yasanın kısa süre içinde Meclis'e sunulması bekleniyor. 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...