Tarih : 19.06.2021 - 12:01 Yorum : 0

Ev hanımlarına müjde! İsteyen emekli olabilecek

Milyonlarca ev hanımına düşük primlerle emeklilik imkanı geldi. Hükümet, hiçbir sigorta başlangıcı olmayan ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primini yatırarak emekli olmalarını teşvik ederken, düşük primle emeklilik yolunu da açtı. İşte milyonlara nefes aldıracak uygulamanın detayları...

Ev hanımlarına müjde! İsteyen emekli olabilecek

İsteğe bağlı sigorta ile 5 bin 400 prim günüyle emekli olma imkânı bulunuyor. Bu kapsamda eksik günlerini yapılandıranlar emeklilik hakkı kazanacak. Hükümet, hiçbir sigorta başlangıcı olmayan ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primini yatırarak emekli olmalarını teşvik ediyor.

İsteğe bağlı sigortayı ikameti Türkiye'de olan, zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışılmaması, 18 yaşın doldurulması, kendi sigortalılığı nedeniyle malul aylığı, yaşlılık aylığı bağlanmamış olması gerekiyor.

İSTEĞE BAĞLI EMEKLİLİK

Milyonların nefes aldığı barış yasası ile ev kadınlarından kısmi çalışanlara kadar geniş bir kesimi ilgilendiren "isteğe bağlı, topluluk sigorta primlerine ilişkin borçlar" da yapılandırılıyor. Yapılandırma Kanunu Nisan 2021 ve önceki aylara ilişkin olup başvuru tarihi itibarıyla ödeme imkânı ortadan kalkmayan primlerin de yapılandırılmasına olanak veriyor.

Kısmi süreli çalışanlar da bir yıllık dönemde ödenmeyen primlerini yapılandırabilecek. Tarım sigortalıları, kısmi süreli çalışan sanatçılar, ev hizmetlerinde çalışanlar, taksi, dolmuş şoförleri de borçlarını taksitlendirebilecek.

Yeniden yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek? İşte 2021 KYK ve vergi borcu yapılandırmasında son bilgiler 2021 KYK ve vergi borcu yapılandırmasında son bilgiler KYK ve vergi borcu yapılandırmasına dair karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre KYK borçları ve vergi borçları yeniden yapılandırılabilecek. Peki, yeniden yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek? KYK borç yapılandırması başvurusu nereden, nasıl yapılır? Yeniden yapılandırma hangi borçları kapsıyor? Yeniden yapılandırmaya kimler başvurabilir?

Borcunu ödeyen emekli olacak Borcunu ödeyen emekli olacak Milyonlarca vatandaşın, kamuya olan borçlarını bitirecek yeni yapılandırma düzenlemesi yürürlüğe girdi. Milyonlarca kişi için emeklilik yolu da açılmış oldu. Bağ-Kur'lulara primleri için yapılandırma, dondurma, ihya kolaylığı getirdi.

2021 Temmuz zammı ne zaman açıklanacak? Emekli ve memur zammı! 2021 Temmuz zammı ne zaman açıklanacak? Emekli ve memur zammı! Milyonlarca emekli ve memura ilk altı aylık enflasyon oranına göre zam yapılacak. Temmuz ayında yapılacak zammı bekleyen memur ve emekliler, 2021 Temmuz zammı ne zaman açıklanacak, “Temmuz zammı oranı ne kadar olacak, Haziran enflasyon verisi ne zaman açıklanacak?” gibi soruların cevabını arıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklayacağı veriler merak konusu oldu. Temmuz ayı emekli ve memur zammı ile ilgili detayları derledik.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber