Tgrt Haber
29 Şubat 2024 09:21 - Güncelleme : 29 Şubat 2024 10:03

Ev taşıma ücretleri ev kiralarını geçti! Vatandaş olduğu yerden ayrılamıyor

Ev taşıma ücretlerine yapılan zamlar dengeleri değiştirdi. Vatandaşlar oldukları yerden ayrılamıyor. Yapılan araştırmaya göre Avrupa Yakasındakiler son 1 yıldır taşıma oranlarının yüzde 50'sine düştü.

Editör: Fatimatüzzehra Maslak / Kaynak: tgrthaber.com.tr
Ev taşıma ücretleri ev kiralarını geçti! Vatandaş olduğu yerden ayrılamıyor
ev taşıma,zam

Ev taşıma eşyalara, konuma ve taşınan kata göre değişiyor ancak zamlar ev taşıma rahatlığını sıfıra indirdi. Yapılan araştırmalarda özellikle İstanbul'un Avrupa Yakasında iç taşınmanın yaşanmadığının altı çizildi. En büyük nedeni ise taşıma ücretlerine yapılan yüzde 30'luk zam oldu. Bazı vatandaşlar taşınmanın kiraları geçtiğinin altını çizdi. Günaydın Türkiye programında, Cem Küçük ve TGRT Haber Ekonomi editörü Yaprak Hırka Yıldız, ev taşıma oranları ve zamlar hakkında konuştu. 

EV TAŞIMA ÜCRETLERİ KİRALARI GEÇTİ!

Boğaz İçi Elektriğin yayınladığı verilere göre; konutundaki kiraların artışıyla beraber İstanbul Avrupa Yakasına taşınma oranında ciddi bir düşüş yaşandı.

Ev taşıma ücretleri ev kiralarını geçti! Vatandaş olduğu yerden ayrılamıyor - 1. Resim

TGRT Haber ekonomi editörü Yaprak Hırka Yıldız, veriler hakkında "Avrupa Yakası içinde ve dışarıdan gelen taşınma oranındaki düşüklüğü Boğaziçi Elektrik Kurumu yayınladı. Veriler özellikle faturalar üzerinden baz alındı. Bu veriler kapsamında Avrupa'da yaşanan taşınma oranı özellikle konutlardaki hem kira hem de ev alma fiyatlarındaki fahiş artışların etkili olduğunun altı çizildi. Ötesi ev taşıma fiyatları da çok ciddi oranda yükseldi" dedi. 

Ev taşıma ücretleri ev kiralarını geçti! Vatandaş olduğu yerden ayrılamıyor - 2. Resim

EN ÇOK ELEKTRİĞİ ESENYURT KULLANDI!

İlçe bazında elektriği en çok tüketen ilçeler Arnavutköy, Silivri, Çatalca, konut bazında ise Esenyurt oldu. Esenyurt'ta ciddi oranda elektrik tüketimi oldu. Öte yandan taşınma oranı düştü. Evden eve taşıma fiyatlarında yüzde 25-30 arası attı.

Ev taşıma ücretleri ev kiralarını geçti! Vatandaş olduğu yerden ayrılamıyor - 3. Resim

Taşıma fiyatları ev içindeki metre kareye göre de değişiyor. Evden eve taşıma da 1+0 dairler için 4 bin TL, 1+1 ev taşıma fiyatlarında 7 bin TL, 2+1 dairlerde ise 9 bin TL oldu. Bunlarla beraber asansörlü taşıma ve konum da dahil oldu. 

Kaynak: tgrthaber.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...