2022-07-05 09:15:49 | Son Güncelleme : 2022-07-05 10:42:59

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu? 2022 Evde Bakım Maaşı Temmuz Zam Oranı Belli Oldu Mu, Hesaplara Ne Zaman Yatar?

Asgari ücret temmuz zammının açıklanmasının ardından evde bakım maaşlarının ne kadar olduğu merak edildi. Evde bakım maaşından faydalan vatandaşlar "Evde bakım maaşı ne kadar oldu? 2022 evde bakım maaşı temmuz zam oranı belli oldu mu, hesaplara ne zaman yatar?" sorusunu araştırmaya başladı. İşte 2022 evde bakım maaşı temmuz zammı…

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu? 2022 Evde Bakım Maaşı Temmuz Zam Oranı Belli Oldu Mu, Hesaplara Ne Zaman Yatar?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Evde bakım maaşından faydalan kişiler yeni zam sonrasında ne ücretlerin ne kadar yatacağını araştırmaya başladı. Kurban Bayramı nedeniyle hesaplara erken yatırılıp yatırılmayacağını merak eden bakıma muhtaç kişilerin yakınları "Evde bakım maaşı hesaplara yattı mı, ne zaman yatacak? Evde bakım maaşı ne kadar oldu? 2022 evde bakım maaşı temmuz zam oranı belli oldu mu?" sorularını cevabını arıyor. İşte evde bakım maaşına ilişkin tüm merak edilen detaylar…

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Yaşlılık, evde bakım ve engelli maaşlarına yapılacak zam oranı, asgari ücret zammıyla birlikte belli oldu. Evde bakım maaşı 2706'dan 3340'a yükseldi.

Evde bakım maaşı engellinin kendisine değil, bakımını yürüten akrabası veya vasisi gibi üçüncü kişilere veriliyor. Evde bakım desteği için üç koşul aranıyor. Birincisi, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin net asgari ücretin 3’te 2’sinden az olması gerekiyor.

Hane içinde birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması halinde, ikinci engelli iki kişi sayılıyor. Örneğin bir anne ve iki engelli çocuğunun yaşadığı ailenin kişi başına geliri hesaplanırken toplam gelirler 3’e değil, 4’e bölünerek kişi başına gelir hesaplanıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Evde bakım maaşları her ayın 15'inde ve takip eden günlerde hesaplara yatmaktadır. Kurban Bayramı vesilesi ile erkene çekilmesi gündeme gelirken konuya ilişkin ilk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Kabine Toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen açıklamalar vatandaşların yüzlerini güldürdü.

Gelen açıklamaya göre zamlı memur maaşlarının, yaşlı ve engelli aylıklarının bayramdan önce ödeneceğini duyuruldu. Böylece 9 Temmuz günü başlayacak bayramdan önce aylıklar hak sahiplerinin hesaplarında olacak.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Evde bakım maaşları normalde her ayın 15'inde ve takip eden günlerinde yatıyor. Temmuz ayında ise maaşlar beklenenden erken yatacak. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan evde bakım maaşlarının bayram öncesinde ödeneceği bilgisini verdi. Buna göre bayramın 9 Temmuz'da başlayacağı göz önüne alındığında evde bakım maaşları en geç 8 Temmuz Cuma günü hesaplarda olacak.

EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN ÖDENİYOR?

Evde bakım maaşı, her ayın 15'i ile 31'i arasında gerçekleştiriliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ (E-DEVLET)

ENDE BAKIM MAAŞI İÇİN SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e sms atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 sms ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere devlet tarafından verilen hasta bakım parasıdır. Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilir.

Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım yardımı almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuru yapılıyor.

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

  • Gelir kriterlerinin uygun olması,
  • Bakıma muhtaçlık kriteri,
  • Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.