Tarih : 14.05.2021 - 08:25 Yorum : 0

Evden çalışmayı öğrenenler iş dünyasını dönüştürecek

Uzaktan çalışma modeli, salgınla mecburiyete dönüşürken; kira, ofis, ulaşım ve personel maliyetlerini düşürmesiyle özellikle büyük şehirlerdeki şirketler için birçok avantaj sunuyor

Evden çalışmayı öğrenenler iş dünyasını dönüştürecek

Koronavirüs salgını, birçok alanda iş yapma şeklini değiştirirken, sürecin başından bu yana çalışma düzenini rahatça eve taşıyabilen sektörler, evden çalışma sistemini avantajları için kalıcı hâle getiriyor. Birçok firma, bu modeli salgın sonrası dönemde kalıcı hale dönüştüreceğini açıklarken, sürdürülebilirlik ve verimliliğin sağlanması konusunda endişelerin giderilebilmesi için zamana ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

TAM ÇALIŞMAYA GEÇİLECEK Mİ?

Aşılamanın hız kazanması ve salgında geçen zaman göz önüne alındığında, şirketleri ‘tam kapanmanın’ ardından bekleyen kritik kararlar arasında evden çalışmaya bütünüyle geçilip geçilmeyeceği de yer alacak.

BÜYÜK ŞİRKETLER ÖNCÜ OLDU

Google, Salesforce, Facebook ve HSBC gibi dünyanın önde gelen büyük firmaları, bir süre önce kalıcı olarak evden çalışma sistemine geçeceklerini duyurmuştu. Yöntemler farklılaşsa da genel uygulama haftanın 3- 4 günü ev, 1-2 günü ofisten çalışma şeklinde oldu. Ofiste çalışılan günler değişiklik gösterirken, genel olarak ‘pazartesi, salı ve perşembe günleri ofiste, çarşamba ve cuma günleri ise evden çalışma’ şeklinde yapılan planlamalar öne çıkıyor.

MASRAFLAR AZALDI

Türkiye'den de Koç Topluluğu ve Sabancı Holding gibi büyük şirketler, evden çalışma sistemine kalıcı olarak geçeceklerini açıklamıştı. Saha operasyonları haricinde özellikle üretim, satış ve pazarlama işlerini dijitalden yürütebilen şirketler için evden çalışmaya geçme kararı daha rahat alınabiliyor. Bu karar, kira, ofis giderleri, ulaşım ve personel maliyetleri düşünüldüğünde, özellikle büyük şehirlerdeki şirketler için birçok avantaj sunuyor. Çalışanlar için de masrafların azalması söz konusu.

Tüm faydalarına karşın uzaktan çalışma konusunda evdeki dikkat dağıtıcı unsurlar, verimliliğin azalması, kurumsal aidiyet ve disiplinin zayıflaması gibi konulardaki tartışmalar ise sürüyor.

Kaynak : Türkiye Gazetesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber