Tarih : 19.10.2021 - 11:25 Yorum : 0

Fatura desteği kimlere verilecek? Dar gelirli ailelere sosyal destek ödemesi geliyor!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılacak görüşmelerde vatandaşa fatura desteği dikkat çekti. Vatandaş odaklı sosyal hizmet kapsamında dar gelirli ve yoksul ailelere fatura desteği sağlanacak. Peki fatura desteği kimlere verilecek? Fatura desteği nasıl alınır? Fatura desteği başvurusu nasıl yapılır?

Fatura desteği kimlere verilecek? Dar gelirli ailelere sosyal destek ödemesi geliyor!

Kış ayları yaklaşırken vatandaşı sevindiren haber TBMM’den geldi. Vatandaşa fatura desteği verileceğinin duyurulmasının ardından dar gelirli aileler konu ile ilgili araştırma yapmaya başladı. 26 Ekim Salı günü başlayacak görüşmelerin ardından emekli, öğrenci ve dar gelirli ailelere fatura desteği verilecek. Vatandaş odaklı sosyal hizmet kapsamında yapılacak fatura yardımı ile ilgili detaylat belli olmaya başladı.

FATURA DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 20 Ekim Çarşamba günü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Meclis'e sunulan 2022 bütçe görüşmeleri ile ilgili sunum yapacak. Bütçe görüşmelerinde öne çıkan maddelerin başında sosyal hizmet harcamaları oldu. Vatandaş odaklı sosyal hizmet için 104 milyar 200 milyon lira ayrıldı.

Öğrencilere kredi, burs, pansiyon, özel okul desteği, harç ödemesi, sağlık faturası, engelli vatandaşa evde bakım parası, yoksul ailelere elektrik tüketim desteği gibi yardımlar son günlerde gündemde yerini aldı. 2022 yılında ödeme imkanı olmayan ailelerin sağlık giderlerini devlet tarafından karşılanacak. Bütçede sağlık faturası için 23,4 milyar liraya ayrıldığı biliniyor. 65 yaş üstü, bakıma ihtiyacı olan vatandaşlar için 13,2 milyar lira ayrılırken engelli vatandaşa evde bakım için 15,6 milyar lira sosyal yardım desteği verilecek. Engelli taşıma giderleri için 1,3 milyar lira katkı sağlanacak.

Durumu olmayan ailelere elektrik tüketim desteği verilecek. Dar gelirli ailelere fatura yardımı yapacak olan devlet bu sosyal hizmet için 2,4 milyar lira ayırdı.

FATURA DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

2022 yılı bütçe görüşmelerinde sosyal hizmet ödemeleri öne çıktı. Öğrencilere, yaşlılara, dar gelirli ailelere, emeklilere verilecek olan sosyal hizmet ve fatura desteği ödemeleri hakkında yapılan araştırmalar çoğaldı. Elektrik tüketimi desteği için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne başvuru yapılması gerekiyor. Bunun yanında bölgede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da başvuru yapılabiliyor. Fatura desteği başvurusu için muhtarlardan alınan muhtaçlık belgesi başvurunun olumlu sonuçlanmasına katkı sağlar.

Fatura desteği için gerekli belgeler:

  • Kendi ve birlikte yaşadığınız diğer kişilerin T.C. kimlik kartlarının fotokopisi
  • Güncel elektrik faturası
  • Başvuru dilekçesi

Fatura desteği kimlere verilecek? Fatura desteği nasıl alınır? Fatura desteği başvurusu nasıl yapılır? Dar gelirli ailelere sosyal destek ödemesi ne kadar yapılacak? sorularını cevapladık. Siz de fatura desteği ve sosyal yardım ödemeleri hakknda görüşlerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber