26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %63
Rüzgar 4.68 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
28˚/19˚
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-22 14:34:46

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Faiz artırılırsa ne olur?

“FED faiz kararı ne zaman açıklanacak?” sorusu, sadece Amerika piyasası tarafından değil, tüm dünya piyasasında yakından takip edilen ve sıklıkla sorulan sorular arasında yerini aldı. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından yapılacak toplantı sonunda alınacak olan faiz kararının ne yönde seyredeceği ve neleri etkileyeceği merak edilmeye başladı. Artan koronavirüs vakalarının ve yüksek enflasyonun da belirleyici olacağı FED faiz kararlarının ne olacağı ve toplantı tarihi araştırılıyor. Yapılan araştırmalarda, “FED toplantısı ne zaman, saat kaçta?”, FED faiz arttırırsa ne olur?” sorularına cevap aranmaya başladı.

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Faiz artırılırsa ne olur?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Küresel piyasayı yakından ilgilendirmekte olan faiz kararının çıkacak olduğu FED toplantısı, dünya piyasaları tarafından yakından takip ediliyor. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından yapılacak olan toplantıda alınacak olan kararların piyasayı ne yönde etkileyeceğine dair öngörüler sürerken, koronavirüs vakalarında meydana gelen artışın da alınacak kararları etkileyeceği düşünülüyor. FED’in faiz artırımı yapacağı tahmin edilirken, toplantının ne zaman ve saat kaçta olacağı da oldukça merak ediliyor. Peki FED toplantısı ne zaman, saat kaçta? FED faiz kararı zaman açıklanacak? Faiz artırılırsa ne olur? İşte detaylar…

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, toplantı sonrasında alınacak olan kararları paylaşacak. Küresel piyasaları yakından ilgilendirmekte olan faiz kararlarının alınacağı FED toplantısının ne zaman yapılacağı da merak edilen bir diğer konu. FED faiz toplantısı 25-26 Ocak tarihler arasında gerçekleştirilecek olup, toplantıda alınan FED faiz kararının ise 26 Ocak saat 21:00’de açıklanması öngörülüyor.

FED FAİZ KARARI NE OLUR?

25-26 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan FED toplantısının ardından alınan kararlar ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell tarafından paylaşılacak. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 14-15 Aralık 2021 tarihinde düzenlenmiş olan toplantısına dair tutanakları yayımlayan FED, politika faizinin yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutulduğu ve varlık alımlarını azaltma hızının artırılmış olduğu bu toplantıda, faiz artışının beklenenden daha erken olacağı ihtimaline yoğunlaşmıştı. Yayımlanan tutanaklarda yer alan ifade ise şu şekildeydi:

"Üyeler genel olarak, ekonomi, iş gücü piyasası ve enflasyona ilişkin görünümler göz önüne alındığında, federal fon oranının üyelerin daha önce tahmin ettiğinden daha erken veya daha hızlı bir şekilde artırmanın gerekebileceğini belirtti."

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell 

FED tarafından alınacak olan olası bir faiz artırımı, gelişmekte olan piyasaları ve dünya piyasalarını derinden etkileyeceği öngörülüyor. Bunun yanı sıra FED kararı, ons altın ve gram altın üzerinde de doğrudan etki göstermekte. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, FED Başkanlığına adaylığı kapsamında ABD Senatosu’nda yapacak olduğu konuşma metninde, “Araçlarımızı, ekonomiyi ve güçlü bir iş gücü piyasasını desteklemek, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacağız.” sözlerine yer vermişti.

ALTIN FİYATLARI YÖN BULACAK

JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon ise FED faiz kararı hakkında açıklamalarda bulunmuş ve enflasyonun FED’in düşündüğünden kötü olma ihtimalini değerlendirmişti. Ayrıca “25’er baz puanlık 4 faiz artırımı çok küçük bir miktar ve ekonominin bunu absorbe etmesi çok kolay olur.” ifadelerine yer vermişti. Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş ise dolar/TL kurunda FED etkisinin altını çizerek, ABD Merkez Bankası’nın 2022’de 3 kez faiz artırımı yapacağını beklediğini vurgulamıştı. Ayrıca Memiş, FED faiz kararı ile altın fiyatlarının da yön bulacağını ifade etmişti.

Amerika merkezli Goldman Sachs’ın ekonomistleri ise Jamie Dimon gibi, ABD Merkez Bankası (FED)’nın 2022 yılında mart, haziran, eylül ve aralık aylarında olacak şekilde dört faiz artırımı yapacağı yönünde tahminlerinin olduğunu ifade etti.

FED FAİZ ARTIRIRSA NE OLUR?

Yapılan tahminlerin ardından FED’in olası bir faiz artırımı yapması durumunda dünya piyasalarının ne yönde etkileneceği de merak edilmeye başladı. FED’in faiz artırımına dair alacak olduğu bir karar, dünya piyasalarını oldukça etkileyecek. Faiz artırımının, doların değerinin artmasına ve büyümenin de yavaşlamasına neden olacağı öngörülüyor. Bu da dünya piyasaları açısından endişe arz ediyor.

Etiketler