2021-12-09 11:44:03

Fransa ve İsviçre'den bir ilk: Dijital euro ve Frank denemesi başarılı oldu

Fransa ve İsviçre arasındaki dağlardan esinlenerek Jura Projesi adı verilen testte, ilk kez dijital bir Euro ve İsviçre Frangı başarılı şekilde test edildi. Yapılan açıklamada denemenin başarılı olmasının hemen CDBC ihracına başlamasına yol açmayacağının altı çizildi.

Fransa ve İsviçre'den bir ilk: Dijital euro ve Frank denemesi başarılı oldu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İsviçre Merkez Bankası (SNB) ve Fransa Merkez Bankası (BoF) tarafından yapılan, Avrupa'nın ilk sınır ötesi merkez bankası dijital parası (CDBC) ödemeleri denemesinin başarılı olduğu duyuruldu.

Fransa ve İsviçre merkez bankaları yaptıkları açıklamada, denemenin başarılı olmasının hemen CDBC ihracına başlamasına yol açmayacağını da belirtiler. 

Fransa ve İsviçre arasındaki dağlardan esinlenerek Jura Projesi adı verilen testte, ilk kez dijital bir euro ve İsviçre Frangı başarılı şekilde test edildi. Euro ve İsviçre Frangı cinsinden döviz işlemlerinin merkez bankası dijital parası ile sorunsuz şekilde yapılmasının mümkün olduğu görüldü. Test, tokenleştirilmiş euro cinsinden Fransız ticari kağıdının ihrac edilebildiği, itfa edilebildiği ve finansal kuruluşlar arasında transfer edilebildiği ortaya kondu. 

Jura projesinde, perakende CDBC'lerden farklı olarak bankadan bankaya "büyük çaplı" kredi piyasalarına odaklanıldı. 

Yapılan teste, Bank for International Setlements, UBS, Credit Suisse, Natixis, İsviçre'nın borsa operatörü SIX, finansal teknoloji şirketi R3 ve danışmanlık şirketi Accentura katıldılar.

Etiketler