23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %38
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2022-01-27 11:07:05

Gıda fiyatlarını düşürmek için yeni önlem: Dönemsel ihracat kısıtlaması geliyor

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinde dönemsel düzenlemeler uygulayabilecek. Gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için alınan önleme göre, 20 üründe ihracat, belli dönemlerde kısıtlanabilecek.

Gıda fiyatlarını düşürmek için yeni önlem: Dönemsel ihracat kısıtlaması geliyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda fiyatlarındaki artışı önlemek için bazı ürünlerde dönemsel ihracat kısıtlaması kararı aldı. Resmi Gazete'de yer alan düzenlemeye göre, gıda fiyatlarını düşürmek için 20 üründe, ihravar belli dönemlerde kısıtlanabilecek. 

Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinin ihracatında gerektiğinde dönemsel düzenlemeler yapabilecek. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2022 SONUNA KADAR UYGULANABİLECEK

Tebliğle Tarım ve Orman Bakanlığı, belirlenen ürünlerin ihracatında gerektiğinde dönemsel düzenlemeler yapmaya yetkili kılındı.

Tebliğ hükümleri yürürlük tarihinden itibaren 31 Aralık 2022'ye kadar uygulanacak.

İHRACATI KISITLANAN ÜRÜNLER

Söz konusu tarım ürünleri patates (taze veya soğutulmuş), domates (taze veya soğutulmuş), kuru soğan, kuru sarımsak, hıyarlar ve kornişonlar (taze veya soğutulmuş), fasulye, patlıcan, sivri biber, zeytinler, adi fasulye, kırmızı mercimek, portakal, mandarin, limon, karpuzlar, elma, zeytinyağı ve fraksiyonları, kümes hayvanlarının etleri ve yenilen sakatatı, tavuk yumurtaları ve tereyağı olarak belirlendi.

 

 

Etiketler