Tgrt Haber
23 Şubat 2024 12:21 - Güncelleme : 23 Şubat 2024 12:22

Goldman faiz kararını yorumladı, TL vurgusu dikkat çekti

Goldman Sachs Merkez Bankası’nın kararını değerlendirdi. Bankaya göre, TL’deki değerlenme devam edecek, kredi kartlarına ise düzenleme gelecek.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Bloomberg HT
Goldman faiz kararını yorumladı, TL vurgusu dikkat çekti
Goldman Sachs,TCMB,reel değerleme,Türk Lirası değer kaybı

Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararına yönelik bir not hazırladı. Banka’nın açıklamasından kredi kartı ve TL'deki reel değerlenmeye vurgu dikkat çekti. 

GEVŞEME ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE BAŞLAYABİLİR

Goldman Sachs 22 Şubat tarihli not, Clemens Graffe ve Başak Edizgil tarafından hazırlandı. Notta TCMB'nin dezenflasyon için TL'de reel değerlemenin temel faktör olduğuna vurgu yapmasının altı çizildi.

Ekonomistler daha önce ifade ettikleri gevşeme öngörüsünü korudu. Buna göre banka Türkiye'de gevşemenin yılın üçüncü çeyreğinden itibaren başlayacağını tahmin ediyor.

ODAK NOKTASI KREDİ KARTLARI

Banka ekonomistleri, son faiz kararı ve karar metninde verilen mesajların ardından TCMB'nin politika faizindeki mevcut seviyeyi yeterli gördüğünü düşündüklerini belirtti. Goldman Sachs ekonomistlerine göre banka likidite fazlası ve yükselen kredi kartlarına daha çok odaklanıyor.

Goldman faiz kararını yorumladı, TL vurgusu dikkat çekti - 1. Resim

Goldman Sachs ekonomistlerine göre TCMB acil bir yeni önlem/araç sinyali vermezken, kredi büyümesi ve mevduat faizlerinde beklenmedik bir gevşeme karşısında parasal aktarım mekanizmasını destekleyeceğini ve gerektiğinde sterilizasyon araçlarını kullanacağını bir kez daha ifade etti.

Raporda "Bununla birlikte, TCMB'nin son dönemde kredi kartı harcamalarındaki artışı engellemek için yeni tedbirler almasını beklemeye devam ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

REZERVLER POZİTİFE DÖNECEK

Raporda Türk lirası ve rezervlerle ilgili pozitif beklentiler de yer aldı. Goldman Sachs ekonomistleri yabancı portföy girişi ve daralan cari açık dolayısıyla TL'de değer kaybının çekilmesini öngördü. Bunun yanında Goldman Sachs ekonomistleri TCMB'nin negatif olan swap hariç net rezervlerinin 2024 yılında pozitife dönebileceğini belirtti.

Kaynak: Bloomberg HT
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...