Tgrt Haber
13˚
21-11-2023 10:29 | Güncelleme : 21-11-2023 10:42

Gram altın rekor kırdı: Uzman isim 'Hazır olun' dedi, dudak uçuklatan seviyeyi verdi

Gram altın, ons tarafındaki değer kazançlarıyla yeni rekorlara imza atmaya hazırlanıyor. Fed’in gelecek toplantıda faizleri pas geçme ihtimali piyasalarda risk iştahını artırdı. Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, salı gününe rekorla başlayan gram altının çıkacağı rekor seviyeyi açıkladı.

Gram altın rekor kırdı: Uzman isim 'Hazır olun' dedi, dudak uçuklatan seviyeyi verdi

Piyasalar Fed’in aralık ayı toplantısında faiz artışına ara vererek pas geçeceği beklentisiyle fiyatlanıyor. Ons altın 1.990 dolara kadar yükselerek mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmaya hazırlanıyor. Gram altın, yurt içi piyasalarda primli seyrini yeni haftada da sürdürerek son bir ayın en yüksek seviyesine kadar çıktı. 

ONS YÖNÜNÜ YUKARI ÇEVİRDİ

Ons, Mayıs 2023’teki seviyesine doğru kararlı yükselişini sürdürüyor. Piyasaların gözü Fed’in aralık ayı toplantısına çevrilmiş durumda. Geçtiğimiz hafta gelen TÜFE verilerindeki yavaşlama faiz kararlarına etki edecek. Dolar endeksindeki keskin düşüşte sarı metalin değerine değer kattı. Yatırımcılar Fed faiz kararlı ile beraber FOMC tutanaklarındaki yönlendirmeleri de beklemeye başladı. Öte yandan Fed'in Mart 2024 gibi erken bir tarihte faiz indirimine başlayabileceği ihtimalini yüzde 30 olarak görüyor. 

GRAM SON BİR AYIN ZİRVESİNDE

Gram altın, ons ve dolar kurundan aldığı destekle 1.844 TL seviyelerine kadar yükseldi. Kapalıçarşı’da alış 1.866 TL, satış 1.868 TL olarak görülüyor. Uzmanlar altının fiyatlarının gelecek yıl karını katlayacağını ifade ediyor. 

Gram altın rekor kırdı: Uzman isim 'Hazır olun' dedi, dudak uçuklatan seviyeyi verdi

Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş altın piyasalarına yönelik değerlendirmelerinde şunları kaydetti: 

ONS ALTINDA HEDEF 2 BİN DOLAR

Ons altın şu anda 1.968 dolar seviyesinde. Geçen hafta hızlı yükselişler vardı. Bu hafta bir geri çekilme göreceğiz. Özellikle ons altın tarafından. ‘İlk önce 1.965, devamında 1.957 dolar destek seviyelerini takip edeceğim.' şeklinde uyarılarım vardı.  Ons tekrar 2 bin dolar seviyesini hedef alan bir trend çizgisi içerisinde olacak. Yine merkez bankalarının faiz artırımlarını sonlandırıyor olması, FED'in yine faizleri pas geçeceğine yönelik beklentilerin artması, jeopolitik gerilimin riskleri yükseltiyor olması nedeniyle ons altında 2.000 dolar seviyesinin hedef alınacağını hep beraber görmüş olacağız.

GRAMDA YENİ HEDEFİ AÇIKLADI

Gram altın/TL fiyatı 1.820 lira seviyesinde. Serbest piyasalarda 1.864 - 1.869 TL aralığında. Geçen hafta yüzde 50 alım yapan arkadaşlarımızın bu hafta yine yüzde 50 alım yapmak için önlerinde fırsat olacaktır. Dolar kuru güçlü ama ons altın geriliyor. Dolayısıyla da gram altın tarafında geri çekilmelerin kısmi olduğunu hep beraber gözlemliyoruz. 1.865 - 1.857 TL destek seviyesini takip edeceğim. Önümüzdeki haftalarda artık 1.900 - 2.000 lira aralığına yerleşen bir gram altın karşımızda olacak. Artık 1.800'lü rakamları telaffuz etmeyeceğiz. Ona göre hazırlığınızı yapın.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Kaynak : TGRT Haber
Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.