Tarih : 20.10.2021 - 17:22 Yorum : 0

Gübre ihracatı yasaklanıyor

12 Ekim 2021 tarihinde kayda bağlanan gübre ihracatı bu kez yasaklanıyor. Ticaret Bakanlığı'nın gübre ihracatını tümüyle yasaklanmasını sağlayan tebliği bu gece yarısı Resmi Gazete'de yayınlaması bekleniyor

Gübre ihracatı yasaklanıyor

Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı tebliğin bu gece yarısı Resmi Gazete'de yayınlanması bekleniyor.

Dünya'dan Ali Ekber Yıldırım'ın haberine göre, gübrede durdurulamayan fiyat artışını önlemek için Ticaret Bakanlığı 12 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğ ile gübreyi ihracatı kayda bağlı mallar listesine almıştı. Söz konusu önlem fiyat artışını durdurmaya yetmemesi üzerine gübre ihracatının tümüyle yasaklanması yönünde karar alındı.

"İHRACAT YASAĞI FİYATI DÜŞÜRMEZ"

Gübre sektörü temsilcileri bazı gübre çeşitlerinin ihracatının yasaklanmasının normal olduğunu ancak toptan bir yaklaşımla organik, sıvı her türlü gübre çeşidinin yasaklanmasının yanlış olacağını ifade ediyor. Bağlantısı yapılmış, sözleşmesi imzalanmış, bedeli alınmış ürünler olduğunu belirten sektör temsilcileri, ihracat yasağının da fiyatları düşürmeyeceğini iddia ediyor.

Sektör temsilcileri; "Gübrede küresel bir kriz var. Fiyat verilemiyor. Hammadde fiyatları anormal arttı. Gübre fiyatları sadece Türkiye'de değil, dünyada da artıyor. Hammadde ile ilgili büyük sorun var. Ayrıca Türkiye, gübrede dışa bağımlı olduğu için döviz kurundaki artışa bağlı olarak da fiyat artıyor. Dövizdeki artış durdurulmalı" görüşünü savunuyor.

TÜİK 2021 Ağustos ayına ilişkin Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi’ne göre yıllık en fazla artış, yüzde 66,71 ile gübre ve toprak geliştiriciler alt grubunda oldu.

Etiketler : Gübre İhracat
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber