2021-10-25 17:13:17

Halkbank faiz oranları ne kadar? Halkbank konut ve taşıt kredisi faizleri 2021

Merkez Bankası’nın uygulamış olduğu politika faiz indiriminin ardından kamu bankalarının faiz oranlarında uygulayacakları yöntem merakla bekleniyordu. Halkbank’ın da içinde yer aldığı kamu bankalarının 25 Ekim 2021 tarihinde almış oldukları ortak karar ile kredi faiz oranlarında 200 baz puana kadar indirim yapacağı duyurulmuştu. MB'nin dün yapmış olduğu faiz indiriminin ardından Halkbank faiz oranları ne kadar? Halkbank konut ve taşıt kredisi faizleri ne kadar? sorularına yanıt aranmaya başlandı.

Halkbank faiz oranları ne kadar? Halkbank konut ve taşıt kredisi faizleri 2021
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Halkbank, Merkez Bankası’nın politika faiz indirimi kararının ardından kendilerinin de kredi faizlerinde indirime gittiğini duydurdu. 25 Ekim tarihinde diğer kamu bankalarıyla birlikte kredi faizlerinde 200 baz puana kadar indirim yapacağını duyuran Halk Bankası’nın faiz oranları da vatandaş tarafından merak edilen konular arasında yerini almıştı. 25 Ekim'de yapılan açıklamaya göre kamu bankaları, konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde 200 baz puanlık bir indirimin gerçekleşeceğini açıklamıştı. Merkez Bankası'nın dün yaptığı 100 baz puanlık faiz indiriminin ardından vatandaşlar gözleri kamu bankalarına çevirdi. Peki Halkbank faiz oranları ne kadar? 2021 Halkbank konut ve taşıt faizleri ne kadar? İşte detaylar…

HALKBANK FAİZ ORANLARI NE KADAR?

Bankaların kredi paketlerine olan talep son zamanlarda giderek artış göstermekteydi. Özellikle pandemiyle birlikte bu talep, konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerine uygulanacak olan faiz indirimleri konusunda vatandaşın bir beklenti içerisine girmesine neden oldu. Son zamanlarda Merkez Bankası’nın almış olduğu kararlar gündemde yerini korurken, politika faizlerinde gerçekleşen indirim, kamu bankalarının da faiz oranlarını etkilemiş oldu.

Halkbank ve diğer kamu  bankaları 25 Ekim tarihinde yapmış olduğu açıklamayla birlikte konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarında 200 baz puana kadar bir indirime gideceğini bildirmişti. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank ile birlikte ortak karar açıklamasında “Bankalarımız, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülkemiz ekonomisinin ve istihdamının güçlendirilmesine katkı sağlamaya, müşterilerimizin ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir." ifadelerini kullanmıştı.

Dün akşam Merkez Bankası'nın faiz oranlarında gerçekleştirmiş olduğu 100 baz puanlık indirimin ardınan kamu bankalarının alacağı karar yeniden gündeme geldi. Kamu bankları bugün yapmış oldukları açıklamayla konut kredisi faiz oranlarında 100 baz puanlık indirim gerçekleştireceklerini belirtti.

HALKBANK KONUT VE TAŞIT KREDİSİ FAİZLERİ

Halkbank, konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faizlerinde gerçekleştirecek olduğu indirimler ile önceki dönem faiz ödemelerine göre ciddi bir değişiklik olacak. İndirimden önce 1.000.000 TL üzerindeki tutarlar için daha önceden yüzde 1.41 oranında faiz uygulanmaktaydı. Bu da 10 yıl vadeli 1.500.000 liralık kredi çekilmesi durumunda aylık ödemenin 25.993 lira, toplam geri ödemenin ise 3 milyon 119 bin lira olmasına neden oluyordu. Son faiz indirimiyle birlikte aylık ödeme 25.202 TL’ye, toplam geri ödeme ise 3 milyon 24 bin TL’ye gerileyebilecek.

Bugün yapılan açıklama ile kamu bankaları konut kredilerinde indirime gideceklerini belirterek, sıfır konutlar için kredi faiz oranlarının, bugünden geçerli olmak kaydıyla 1 milyon TL üzeri tutarlarda yüzde 1,29'a, 1 milyon TL altı tutarlarda ise yüzde 1,20'ye düşüreceklerini ifade etti.

Etiketler