Tgrt Haber

HANELERE DOĞALGAZ DESTEĞİ NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ 2023-2024? Kombiler açıldı, gözler fatura desteğinde: Ücretsiz doğal gaz ne zaman sona erecek?

21 Kasım 2023 09:07 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 09:08
Editör: Mücahit Dere / Kaynak: TGRT Haber

Hanelere doğalgaz desteği ne zamana kadar geçerli 2023 – 2024? soruları gündemde. Türkiye’nin doğalgaz keşfi sonrasında vatandaşlara 1 yıl ücretsiz su ısıtma kullanım imkanı sunulacağının duyurulmasının ardından sürenin sonuna yaklaşılıyor. Havaların soğumasıyla kombilerini çalıştıran vatandaşlar ise ücretsiz doğalgaz desteğinin ne zaman sona ereceğini araştırıyor. Peki, Ücretsiz doğal gaz ne zaman sona erecek?

HANELERE DOĞALGAZ DESTEĞİ NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ 2023-2024? Kombiler açıldı, gözler fatura desteğinde: Ücretsiz doğal gaz ne zaman sona erecek?
Doğalgaz, Konut

Hanelere doğalgaz desteği ne zamana kadar geçerli 2023 – 2024? Ücretsiz doğal gaz ne zaman sona erecek? Türkiye genelinde havaların soğumasıyla vatandaşlar kombilerini açtı. Doğalgaz faturalarını uçuran peteklerin çalışmasıyla dikkatler de Karadeniz’de doğalgaz keşfi yapılmasının ardından ücretsiz sunulan doğalgaz hizmetine çevrildi. Vatandaşlar doğalgaz faturalarının ne zamana kadar ücretsiz olacağını araştırmaya başladı.

HANELERE DOĞALGAZ DESTEĞİ NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ 2023 – 2024?

Vatandaşların ücretsiz doğalgaz kullanmasına yönelik kararnamesi kapsamında konut, ibadethane ve cem evi abonelerinin 24 Nisan – 31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk fatura tahakkukları çerçevesindeki sistem kullanım bedellerinin tamamı ile 1 Mayıs 2024’e kadar tahakkuk edecek sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedellerinin bakanlık bütçesinden ödendiği belirtildi.

Söz konusu açıklamaya göre 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi 1 Mayıs 2024 tarihine kadar ücretsiz olacak.

ÜCRETSİZ DOĞAL GAZ NE ZAMAN SONA ERECEK?

Ücretsiz doğal gaz uygulaması 1 Mayıs 2024 tarihinde sona erecek.

Konutlarda doğalgazın metreküpünün Türkiye ortalamasının (dağıtım bedeli ve vergiler dahil) 6.07 lira olduğu göz önüne alındığında yapılan hesaba göre, bir yıl boyunca konutlardaki ısınma ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküplük doğalgaz ücretsiz olacak ve vatandaşlardan aylık 151.75 lira alınmayacak. Bir yıllık dönemde ise ücretsiz doğalgaz bedeli bin 821 lira olacak.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.